Daewoo Srbija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Srpski forum o daewoo automobilima.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Da nisu svećice?

Ići dole 
+2
Boca
baba
6 posters
AutorPoruka
baba
Početnik
Početnik



Broj poruka : 31
Datum upisa : 08.04.2011
Lokacija : Novi Sad

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyPet Feb 15 2013, 17:20

Ove zime je počeo da me zeza moj Kalos 1.2. Čitao sam forum i vidim sličnu problematiku. U čemi je zapravo problem? Pre mesec dana smo išli u kupovinu, auto je odlično startovao, nisi uočeni nikakvi problemi.

Kad smo obavili kupovinu i krenuli nazad kući, počeo je show ... Upalio je odmah ( bilo je jalo hladno, oko -10C ), i ja, iako je benzinac, imam običaj da ga ostavim da malo odradi u leru pre nego što krenem što sam uradio i taj put. Nakon polaska osetio sam da auto nema snagu, kao da se guši, i nakon par sekundi, snaga mu se vrati isto tako na par sekundi i sve tako naizmenično. Počeo sam da mu dajem manji gas kako bih ujednačio dovod goriva i navodno izbegao te nagle trzaje i poskakivanja ( nije bilo naivno, jer je auto naglo kretao napred pri izlaskau iz sekvenci gušenja ). Jedva smo se dovukli do kuće, u II brzini i sa češćim korišćenjem kvačila. ( gušenje je bilo izrazitije pri davanju gasa i ubrzanju )

Prošlo je par dana i rekoh sebi hajde da ga ponovo isprobam ( morao sam po paketić ), kad ono ... auto radio savršeno normalno. Napolju je bilo takođe hladno, ali ne baš kao onog spomenutog dana ...

Nemam zimske gume pa ne mogu da vozim auto često ( a i nema se baš ni za gorivo ). Nakon mesec dana prilično mirnog perioda i manje vožnje po gradu i na relacijama do obližnjih gradova, opet smo doživeli identični situaciju kao i u prvoj, spomenutoj situaciji. Auto se gušio, pa krene naglo, kao da ga neko prethodno drži pa pusti ...

Redovno sam ga vodio na redovni servis, prošle godine sam menjao EGR ventil ( napakovali su mi priči da čišćenje ne pomaže ) i letos sam menjao lambda sondu i akumulator. Svećice nisam menjao otkako sam kupio auto ( 2 godine ) ne znam da li je i kad to činio prethodni vlasnik. Čitam da razlog može da bude i razvodna kapa, navodni nakupi se dosta vlage kondenzom koja sprečava dobar dovod struje ... , a možda su i zaprljane dizne ...

Nije mi jasno da se to dešava sporadično i to obično po vlažnom i hladnom vremenu, letos je sve bilo ok. Eh, sad, verovatno će vam pitanje biti smešno ... kako da zamenim svećice? Nisam baš manuelno spretan za mehaničke radove, a nikad nisam menjao svećice, pa je valjda konačno vreme da to naučim.

Koje svećice da kupim, sa kakvim specifikacijama? ( svakako ih moram menjati ) Čitam da se najviše hvale NKG i da se moraju odabrati odgovarajuće za odgovarajući tip motora i kola. Unapred zahvalan na odgovorima i savetima, pozz.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.4s-squad.com
Boca
Član
Član



Broj poruka : 106
Datum upisa : 29.03.2011
Lokacija : Beograd - NBGD

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyPet Feb 15 2013, 17:31

Meni to liči da je u pitanju svećica (jedna, a možda i više) - 99%. Podatak od 2 godine ne menjanja svećica ne mora ništa da znači. Ja ti preporučijem NGK - ali ako ikako možeš, uzmi original. Trebalo bi da su 370-400 dinara komad. Svećice se lako menjaju. Potreban ti je samo ključ za iste, koji može da se nabavi u skoro svakom hipermarketu (samo vodi računa da uzmeš ključ odgovarajućom širinom/prečnikom glave - postoje 2 veličine). Koji tačno model svećica ide u kalosa - ne znam. Ako se ne javi neko ko ima kalosa, probaću da iskopam na netu.
Nazad na vrh Ići dole
Boca
Član
Član



Broj poruka : 106
Datum upisa : 29.03.2011
Lokacija : Beograd - NBGD

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyPet Feb 15 2013, 17:41

Evo iskopao sam model: NGK BPR5EY-11. To je za Kalosa 1.2.

Za Kalosa 1.4 SE (61 kW) - NGK BPR6ES

Za Kalosa 1.4 SX (69 kW) - NGK BKR6E-11
Nazad na vrh Ići dole
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyPet Feb 15 2013, 18:23

NGK i pici.Dizne prouzrokuju gao sto kazes gusenje bas se oseti zacepljenje.Ali bilo bi ti non stop tebi je mesec dana radio ok,tako aj da kazemo da nije do njih.Jeftino za zamenu a i preporuka da se radi na malom servisu je filter vazduha!Isto tako i svecice se menjaju ljudi ne menjaju i 60000km a proizvodjac kaze da se menjaju na 15000-20000 na plinu na 10000km.Ali isto tako treba nekad i kablove zameniti.Losi kablovi prouzrukuju trzanje i nepravilan rad motora.Samo nije bas lagano.Pipnes kabal ako te udari struja pusta kabal Very Happy hehe citao sam po forumima da je stvarno drmalo coveka.Najjednostavnija fora je parkiras u mrklom mraku dignes haubu i ako ima svetlucanja odmah menjaj probijaju 10000000000%.Ali ono ali ima i slucajeva da kablovi jednostavno ne valjaju a ne udara struja,ne svetle kablovi cak i na merenju koliko ima oma pokazuje kako treba a opet posle zamene auto radi drugacije.

Filter vazduha je oko 600-800din
svecice oko 400ngk po komadu
a kablovi oko 2500-3500din
Nazad na vrh Ići dole
Radan
Napredni član
Napredni član
Radan


Broj poruka : 793
Datum upisa : 16.08.2010
Godina : 48
Lokacija : Grocka,Umcari

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyPet Feb 15 2013, 19:58

a gde sipas gorivo,to moze da bude i do toga.meni recimo na luk oilu auto se losije ponasa nego na Nisu kad sipam.


Poslednji izmenio Radan dana Sub Feb 16 2013, 09:47, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
zeks
Član
Član



Broj poruka : 211
Datum upisa : 18.07.2010
Godina : 66
Lokacija : Beograd

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: svecice   Da nisu svećice? EmptySub Feb 16 2013, 08:23

Po meni ne liČi na sveĆice više na benzin i dizne . SveĆice proveri kod Kalosa su lake za menjanje nađi cevasti kljuc sa tanjom oblogom
da ne oštetiš aluminijum povučeš jako kabal držiš igumenu oblogu mora ključ lepo da sedne na svećicu ako je zapeklo dodaj neku polugicu
/šrafciger/ i nemoj ako baš ne ide da siluješ.Skidaš jednu pa pogledaš ako je zauljena ne valja. Možešda je obrišeš i malo sitnom šmirglom
radi boljeg kontakta.Ako je auto hladan kad vratiš svećicu nemoj da pretegneš može posle da zapekne.Vodi računa da ne izmešaš kablove
I najbitnije proveri zazor špijunom i kod starih i kod novih za 1,2s je oko 1 proveri NGK-BPR 5ES-11 I proveri obavezno filter za vazduh
to je isto lako za menjanje. Imaš i aditiv na pumpama za benziske motore da pročistiš dizne ja koristim dobro se pokazao
pozdrav-
p.s. ja bi već sve to uradio dok napisa ovo
Nazad na vrh Ići dole
baba
Početnik
Početnik



Broj poruka : 31
Datum upisa : 08.04.2011
Lokacija : Novi Sad

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptySre Mar 06 2013, 20:32

Nisam se ipak usudio da menjam svećice i kablove sam ... imam osećaj da bi nešto zeznuo, nemam ja ruke za to, ma koliko jednostavno bilo. Sad

Definitivno sam utvrdio da se pomenute situacije dešavaju isključivo pri kišovitom vremenu ili nakon kiša. Izgleda da vlaga negde prodire i sprečava neki kontakt. Setio sam se da je pri suvom ali dosta hladnom vremenu auto radio odlično. Dakle, kad je suvo i kad je auto suv, sve radi ok.

Juče sam ga ipak odveo kod majstora i rekao da ga "okupaju" pre provere ( poslednjih dana nema kiše ), a ovi pomislili da sam verovatno odlepio ... ne veruju mi da imam ovaj problem i jedan je čak prokomentarisao da je to moj subjektivan osećaj ... Danas su mi javili da nisu ništa našli, a meni se čini da se nisu nešto ni trudili, i da ga sigurno nisu ni kvasili.

Sutra ću im reći, ako ništa ne nađu, da mi zamene svećice, kablove i kleme ( prilično su propale ). To svakako treba menjati, a ja nisam odkako sam ga kupio a nemam informaciju da li je to radio prethodni vlasnik.

S' obzirom da prelazim jako malu kilometražu godišnje, sipam najskuplji evro bezolovni na OMV ili MOL pumpama.

Hvala svima na odgovorima i solidarnosti.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.4s-squad.com
Radan
Napredni član
Napredni član
Radan


Broj poruka : 793
Datum upisa : 16.08.2010
Godina : 48
Lokacija : Grocka,Umcari

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptySre Mar 06 2013, 21:09

Hm mene je pre neki dan pocelo da zajebava nesto oko pumpe,a bas je bila nocu kisa a ujutro neka vlazna magla sve je bilo mokro.Ima nesto i u vezi toga ko zna.Zameni to i javi kakva je situacija
Nazad na vrh Ići dole
baba
Početnik
Početnik



Broj poruka : 31
Datum upisa : 08.04.2011
Lokacija : Novi Sad

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyČet Mar 07 2013, 19:12

Stavio danas kablove i svećice, držite mi fige kad dođu kišni dani. Inače jako sam razočaran uslugom, doživljavali su me kao dvorsku ludu ( po njima bacam pare, jer "nisu svećice i kablovi u pitanju") Zamolio sam ih da "istuširaju" auto, da ga dobro natope pa da ga testiraju, kad ono, nisu ga ni oprali prilikom primopredaje što je inače bio običaj do sada.

Oljuštili su me 6 crvenih + PDV ...

Zamolio sam ih da izoluju pojedine kontakte od vlage što nisu uradili. Šta vi koristite za izolaciju, traku ili sprej? Ako je traka, koju?

Vidim na drugim forumima gomila ljudi ima problema sa trzanjem auta nakon kiša, po pravilu su razlog za to kablovi, svećice eventualno bobina. Negde kažu da vlaga zna da se zavuče i ispod razvodne kape. Da li naši Kalosi imaju uopšte razvodnu kapu?

Pozdrav dragi Kalosovci cheers
Nazad na vrh Ići dole
http://www.4s-squad.com
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyČet Mar 07 2013, 19:39

Pa tvoje je da trazis njihovo da rade.Ma svi majstori sviraju,ma neka cuka nije strasno,ama necu da mi cuka napravi i koliko kosta JASNO!!!A kad treba da nadju kvar zovu milana tarota pa tako traze,ne svi naravno ali vecina ih je takvih.Ako nadjes dobrog majstora ne menjaj ga.Ja zivim u centru Uzica i auto odrzavam sta mogu sam menjam a za ostalo idem kod jednog decka iz krvavaza nekih 9-10km od Uzica.Ne znam vozis li na plin jer svecice trebaju na plin da se menjaju na nekih 10000km kablovi na 20000 na benzinu duze,moze i posle 20000-30000 km.Ja nisam verovao kada sam zamenio kablove koliko mi je auto bolje isao,ocekivao sam da ce biti bolje ali toliko nikako.
Nazad na vrh Ići dole
baba
Početnik
Početnik



Broj poruka : 31
Datum upisa : 08.04.2011
Lokacija : Novi Sad

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyPet Mar 08 2013, 00:24

Mad

ovi iz servisa su me propisno razbesneli, umesto originalnih svećica NKG BPR5EY-11, oni mi stavili Opelove DN 1.3 - 1.6 i pitanje da li su original ... da li su one uopšte kompatibilne sa Kalosovim, doduše Opelovim, 1.2 motorom?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.4s-squad.com
Radan
Napredni član
Napredni član
Radan


Broj poruka : 793
Datum upisa : 16.08.2010
Godina : 48
Lokacija : Grocka,Umcari

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyPet Mar 08 2013, 06:33

pa jel radi na njima
Nazad na vrh Ići dole
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyPet Mar 08 2013, 06:54

Pa svaka ima toplotni vrednost.Sad se gleda po tome,mozes da vidis u autodati koje idu za tebe ako nemas mogu ja veceras da vidim ako ne zaboravim,posto sam sada na poslu.
Nazad na vrh Ići dole
zeks
Član
Član



Broj poruka : 211
Datum upisa : 18.07.2010
Godina : 66
Lokacija : Beograd

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: vlaga   Da nisu svećice? EmptyPet Mar 08 2013, 09:08

1.2s nije Opelov motor mislim da je Suzuki-daewoo kombinacija sto se tice kablova i svecica postavljene su idealno
nikakva voda tu ne moze da dodje razvodnik nemas imas multipoint ubrizgavanje jako je osetljiv na benzin
koji u ovoj zemlji svi muljaju ma koji da uzmes tu hoce ponekad da trza
pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
zeks
Član
Član



Broj poruka : 211
Datum upisa : 18.07.2010
Godina : 66
Lokacija : Beograd

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: svecice   Da nisu svećice? EmptyPet Mar 08 2013, 09:34

zazor za svecice motor1.2 SOHC 1do1.1
motor1.4 SOHC 0.7do0.8
motor1.4 DOHC 1do1.1
ovo sam sad proverio za Kalos
Nazad na vrh Ići dole
baba
Početnik
Početnik



Broj poruka : 31
Datum upisa : 08.04.2011
Lokacija : Novi Sad

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyPet Mar 08 2013, 11:29

SOHC 1.2 jeste Opelov motor ( ugradili ga u Kalosa, kada je Opel kupio Daewoo i kada se Kalos pojavio na tržištu ). Uzgred, zvao sam servis i rekli su da svećice ugrađuju isključivo kataloški, one koje su u potpunosti kompatabilne sa motorom, a nažalost NKG ne drže. U uputstvu za Aveo vidim da ugrađuju NKG BPR5EY-11 za 1.2 fabrički.

@Radan
Auto radi kao zmaj, ali je tako uvek radio po suvom vremenu. Ne znam šta će biti kad dođe period kiša. Rekli su mi da su čistili sve kontakte i da su prskali sprejom protiv vlage ...

@zeks
hvala na informacijama, bar da ne moram da razmišljam i razvodnoj kapi

@megasp
nemam pojma za autodatu, niti šta je to. Pokušaću da potražim preko google-a

Dva dana sam "surfovao" po netu i našao popriličan broj vozača raznih automobila koji imaju skoro identične probleme - trzanje i neuobičajeno ponašanje motora nakon kišnih perioda.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.4s-squad.com
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyPet Mar 08 2013, 11:41

Pa auto data ti je baz apodataka o kolima ,ima informacije kao sto ti je zeks dao pa ne moras ni traziti .Inace opel nije nikada kupio daewoo nego je kupio chevrolet.A slicnosti sa opelom sto porede ljudi je jer i u daewoo i u opelu kao i u drugiim autima je GM motor(general motors).Pa po toj auto dati nadjes svoj auto i dobijes info koje su fabricke svecice i tih se treba drzati.
Nazad na vrh Ići dole
zeks
Član
Član



Broj poruka : 211
Datum upisa : 18.07.2010
Godina : 66
Lokacija : Beograd

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: 1150s1.2   Da nisu svećice? EmptySub Mar 09 2013, 10:03

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
baba
Početnik
Početnik



Broj poruka : 31
Datum upisa : 08.04.2011
Lokacija : Novi Sad

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptySub Mar 09 2013, 20:34

@zeks
@megasp

U pravu ste, imao sam utisak da sam negde pročitao da je prvo Opel kupio Dewoo pa onda GM sve njih zajedno, ali svakako hvala vam na ispravci.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.4s-squad.com
baba
Početnik
Početnik



Broj poruka : 31
Datum upisa : 08.04.2011
Lokacija : Novi Sad

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyNed Mar 10 2013, 14:09

Ne mogu na netu nikako da nađem da li su svećice Opel DN 1.3 - 1.6 kompatabilne sa motorom SOHC 1.2 Sad

Da li je autodatu potrebno instalirati, da li je ta baza podataka aplikacija?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.4s-squad.com
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyNed Mar 10 2013, 14:20

Evo iz auto date za kalos 1,2 fabricke svecice i zazor
Da nisu svećice? Capture
Nazad na vrh Ići dole
baba
Početnik
Početnik



Broj poruka : 31
Datum upisa : 08.04.2011
Lokacija : Novi Sad

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyNed Mar 10 2013, 14:26

Megasp ::
Evo iz auto date za kalos 1,2 fabricke svecice i zazor
Da nisu svećice? Capture


Hvala puno, verujem da je tako, video sam i u uputstvu, ali meni su već ugradili te spomenute svećice Opelove DN 1.3 - 1.6, i pitam se da li su i one kompatibilne ili da ih menjam za NKG. NE bih voleo da zbog nekompatibilnosti imam neku štetu na motoru, pa ako već moram da ih menjam - promeniću ih.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.4s-squad.com
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyNed Mar 10 2013, 19:22

Pa napisao si da je ugradjeno BPR5EY-11 sto se slaze sa autodatom.Nema veze sto nisu ngk vecinom jesu pa sam bio ranije predpostavio.Ako ti ide ok i dobro vuce to je to.ne moras da menjas nista.
Nazad na vrh Ići dole
serhio011
Napredni član
Napredni član
serhio011


Broj poruka : 501
Datum upisa : 23.05.2010
Godina : 49
Lokacija : BEOGRAD-MML

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptyPet Mar 15 2013, 21:24

Isti problem mogu stvoriti i kablovi Neutral ne bih da baksuziram Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
baba
Početnik
Početnik



Broj poruka : 31
Datum upisa : 08.04.2011
Lokacija : Novi Sad

Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? EmptySre Mar 27 2013, 13:24

Prošlo je dosta kišnih dana, a i snežnih, i na moju sreću, pomenuti problemi se više nisu javljali cheers

Motor radi dobro i bolje vuče. Da vas podsetim, menjao sam kablove i svećice i to je izgleda rešilo problem.

Hvala svima na učešću u temi i na solidarnosti i pomoći.

Pozzz
Nazad na vrh Ići dole
http://www.4s-squad.com
Sponsored content





Da nisu svećice? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da nisu svećice?   Da nisu svećice? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Da nisu svećice?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Svećice DN 1.3-1.6
» svecice lanos 1.5
» Gusenje motora
» ZAMENA KABLOVA ZA SVECICE
» Koje su fabricke svecice u nubiri?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Daewoo Srbija :: Modeli :: Daewoo Kalos-
Skoči na: