Daewoo Srbija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Srpski forum o daewoo automobilima.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 veliki servis

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
opasnigusar
Početnik
Početnik
opasnigusar


Broj poruka : 99
Datum upisa : 25.05.2010
Godina : 46
Lokacija : beograd

veliki servis Empty
PočaljiNaslov: veliki servis   veliki servis EmptySre Okt 27 2010, 19:57

na koliko se radi veliki servis kod lanosa 1.5, zanima me na koliko km kao i ako je auto stajao na koliko god?
Nazad na vrh Ići dole
lanossx
Početnik
Početnik
lanossx


Broj poruka : 51
Datum upisa : 24.04.2010
Lokacija : Futog

veliki servis Empty
PočaljiNaslov: Veliki servis   veliki servis EmptyNed Nov 07 2010, 18:54

Da pitanje ne stoji samo kao siroče,sa zakašnjenjem evo ovako:
-U ovoj našoj zemlji malo šta je definisano,a i ono što jeste se ne poštuje.Tako je i kod servisa "velikog" ili "malog".
Svaki servis i svaki majstor će ti reći drugačije u zavisnosti od sopstvenog interesa(vremena,gužve,zarade na delovima,radnog sata,stručnog kadra,godišnjeg odmora i sl.).Najbolje je voditi sopstvenu evidenciju šta je,kada i kako uradjeno.Oterati u servis jednom godišnje ili posle 10 000 km i reći menjajte sve što mislite da treba je po meni velika glupost.To je za normalne zemlje gde se vodi servisna knjižica i gde svaki auto u servisu ima karton"bolesti".
-Najbitnija stvar je zupčasti kaiš i španer, menja se na 60 000 km a kontroliše najmanje jednom godišnje.
-Antifriz pre svake zime a zamena posle dve,tri godine.
To su dve najbitnije stvari o kojima se mora voditi računa.Sve ostalo ja ovako:
-Motorno ulje na 10 000 km bez obzira šta kaže prizvodjač.
-Ulje u menjaču ja samo kontrolišem i dospem ako treba.
-Servo ulje samo kontrolišem i dosipam(prelazim oko 15 000km godišnje)
-Destilovanu vodu u akumulatoru kontrolišem i po potrebi dospem leti svake nedelje zimi nikad
-Kočiono ulje samo kontrolišem,kažu da bi trebalo posle dve godine da se menja ali to skoro niko ne radi.
-Tečnost za vetrobran zimi zimska leti letnja +malo vode
-Svećice bi trebalo da traju 50 000 km ali ne traju.Ko vozi na gas treba da koristi isključivo jednokrake,pojavile su se namenske svećice za gas nisu loše.Čim počne da trza i štuca ja ih zamenim.
-Filter vazduha na 10 000 km,zavisi dosta od puteva i prašine po kojim se vozi.Ja ga izduvam kompresorom svakih par meseci pa traje dve godine.
-Benzinski filter pošto vozim na gas ne diram dok ne počne da pravi probleme.
-Kaiš alternatora proverim jednom godišnje zategnutost.
-O klimi ne znam ništa dok radi,radi a radi evo četri godine bez pipanja.
-Pakne prednje tj.pločice dok se ne izderu,zadnje traju večno.
-Kablove samo kontrolišem u potpunom mraku dignem haubu ne sme da se vidi ni najmanja varnica to je jako bitno i opasno.
-Auspuh dok ne progori i dok komšije ne počnu da se bune onda novi.
-Signalizaciju proverim često recimo dvaput mesečno ali baš sve što sija.
-Jednom mesečno proverim napon akumulatora kada motor ne radi treba da je od 12do13 volti zavisi od starosti i marke akumulatora.A kada motor radi tj.alternator puni idealno bi bilo 14,4volta što navode proizvodjači akumulatora,iz prakse znam da je od 13,8 do 15 podnošljivo.
-NIKAD NE SKIDATI KLEME SA AKUMULATORA DOK MOTOR RADI .To bez posledica može samo kod zastavinih vozila ako imaš sreće.Mnogi automehaničari to ne znaju i često rade da bi utvrdili da li "puni"
-Metlice brisča dok ne počnu da muljaju.
-U principu bitni su zupčasti kaiš,ulje i antifriz,sve ostalo kao i taksisti teraj dok ne stane ili dok ne primetiš.
-Nikad ne teraj auto subotom u servis samo će ti ga otaljati,jer žure na svadbu,ili su izašli u petak i došli ne ispavani,ili Pera neće da radi vikendom a Djura mora jer je novi radnik i sl.
-Sve u svemu u ovoj zemlji nema ozbiljnog servisa ni za veš mašine a kamoli automobile.Tako nam je kako nam je.Sa prosečnom platom(ko ima sreće da je zaposlen)od 300 do 400 evra ne može ni bicikli da se održava normalno.Kada bude 1000 eura biće i znanja i servisa.
-Ako neko ima vremena i volje neka izgugla šta tačno i na koliko podrazumeva redovan i veliki servis i ko to ovde radi i evidentira neka otvori temu.
-I da, taksisti su puni informacija i iskustva o svemu i svačemu najbolje informacije sam dobio od njh.
Nazad na vrh Ići dole
Mixy
Početnik
Početnik



Broj poruka : 47
Datum upisa : 26.10.2010
Godina : 32
Lokacija : BG

veliki servis Empty
PočaljiNaslov: Re: veliki servis   veliki servis EmptyNed Nov 07 2010, 20:32

kad se radi veliki servis treba da se menja i vodena pumpa (tako je bar na leganzi),moze da se menja svaki drugi put ali ne moze da predje vise od 100 000 km,moj cale (on je taksista) presao 105 000 i ona je procurila.
Klima treba redovno da se pali zbog kompresora (cak i zimi ,bar jednom mescno).
Svecice mogu da predju i vise od 50 000,mi smo presli nekih 60-70 000 sa GM dvokrake.Stavili smo NGK dvokrake i presli nekih 40-ak hiljada,rade odlicno iako imamo plin.
Nazad na vrh Ići dole
http://bms.co.rs/
Sponsored content





veliki servis Empty
PočaljiNaslov: Re: veliki servis   veliki servis Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
veliki servis
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Dnevnik moje nubire karavan 1,6 16V SX 2002-problemi i sta je radjeno da se otklone,sve o mojoj nubiri
» Veliki offset na brzinomeru
» veliki servis Kalos1.2s
» neradi abs
» Veliki pozdrav.....!!!

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Daewoo Srbija :: Modeli :: Daewoo Lanos-
Skoči na: