Daewoo Srbija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Srpski forum o daewoo automobilima.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 'Motorni' komjuter Tacuma

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
ceki
Početnik
Početnik
ceki


Broj poruka : 39
Datum upisa : 16.07.2012
Godina : 58
Lokacija : Ljig

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyNed Sep 16 2012, 14:37

Imam problem sa 'motornim' komjuterom na Tacumi 1.8 8V 2001.god.
Auto je odlicno radio na plin ali je na benzinu 'trzao' i trokirao tako da se auto 'vukao' po putu. Kada bi preso 3500 obrtaja onda je to bilo nesto bolje. Odvezem auto kod majstora, on kaze da su u pitanju zaprljane dizne. Posle ciscenja dizni situacija jos gora: na benzin i dalje trokira (mozda malo vise) a stanje voznje na plin se pogorsalo. Auto i na plin trokira, teze pali i na auspuh izbacije beli dim iz koga se oseca i benzin? Onda majstor krene sa daljim intervencijama i sutradan situacija: auto ne moze da upali ni na plin ni na benzin?!! Konstatacija majstora: "jedva sam 'usao' u kompjuter (uz sofver koji nije za Tacumu), iscitao 12 gresaka (4 za dizne i jedna za lampicu za proveru ispravnosti kompjutera), obrisao sam greske i potom vise nisam mogao da pristupim kompjuteru? Sada vise nema ni varnice na svecicama. Stradao kompjuter." Ta lampica koja sluzi za test kompjutera mi nije radila od kada sam kupio auto ali su ostale (provera air-bag, ABS) radile. Pre par meseci sam kupio Tacumu i svidja mi se auto jer je prema mojim potrebama (4 dece) dobar ali me ovaj problem navodi na ideju da ga prodam. Ako je neko imao slicnih problema ili zna kako da nejbezbolnije resim problem a da to ipak bude sa nekakvom garancijom, najljubaznije bih zamolio i bio veoma zahvalan za bilo kakav savet.
Zaboravih da napisem jos i ovaj detalj: Jedna od dizni je non-stop radila ubacivala benzin i kada se na plin vozi (konstatovao isti majstor) Auto je ostao kod majstora, dok JA ne nadjem resenje? I to je malo cudno ali se on zeli ograditi od bilo kakve odgovornosti vec kaze: "nadji ti neki polovan kompjuter i imobilajzer sa bravom pa cu ga ja ugraditi ili probaj da popravis postojeci. Ima 'ljudi' koji to mogu i da poprave za oko 50e. I tako ja i moja porodica postasmo pesaci samo sto sam hteo da mi se 'nasteluje' da ne trokira kada vozim na benzin. Ne kukam na majstora ali nisam siguran sta dalje raditi. Popravljati stari komjuter (koliko je to pouzdano i koliko kosta) ili kupovati polovan ili nesto trece jer ne znam koliko kosta nov (verovatno je to cena koju ne mogu ispostovati). Plin nije sekvent (mozda je bitno). Jos jednom se zahvaljujem.
Nazad na vrh Ići dole
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyNed Sep 16 2012, 20:44

POzdrav.Ovako prvo majstor ti je idiot i da ga promenis.Oterao si ispravan auto i on ga je sjebao ne mozes reci da nije.Caprkao je po ecu sa drugim softwerom ALO BRE.Moguce da ce ti prava dijagnostika resiti problem tj da se resetuje.A ako je otisao ecu onda moras ga zameniti,ne znam ko popravlja i da li moze(cisto sumljam ako je mrtav)a polovan je 50e-100e.I ako ti tkz majstor stavi ne treba nista da mu platis jer ti je on i napravio trosak.Posle ciscenja dizni auto MORA da radi bolje ko zna i kako je ocistio.Pravo ciscenje se radi u ultrazvucnoj kadi sa posebnom tecnoscu,a ima i ljudi koji diznu isprskaju sa wd4 0 i mlazom vrele vode i kazu da su ocistili ma idi molim te.Nema sta on da ulazi u komjuter ne obara pentagon,samo se zakazi dijagnostika na konektor izabere se auto i scan i izbaci greske,dosta ljudi i ne cita sta su greske samo reset udare.A nisu isti ecu za svaki auto a da je njegova greska govori recenica-
obrisao sam greske i potom vise nisam mogao da pristupim kompjuteru.

Jedna od dizni je non-stop radila ubacivala benzin i kada se na plin vozi -zato ti je se i osecao benzin.


To sto je obican(vakumski) sistem nije nista losije,mada bi bolje radio i isa i malo manje trosio na sekvent sistemu.Vakumski je jednostavniji od sekventa,jer za sekvent mora i na benzinu sve da bude tip top,a za venturi na benzin ne mora ni da radi uopste i da nemas pumpu ni rezervoar.
Na vakumskom ide plin u bocu,iz boce do ispraivaca,iz isparivacau usisnu granu,i ima mesac(sraf) koji se zavrtanjem ili odvrtanjem dozira kolicina plina.Ako je majstor neka prespoji direktno na plin neka proba da upali.Mozda je nesto i zabagovalo na samom prekidacu,ili crkao osigurac na istom(10a uglavnom-crveni).
Uf koliko se iznerviram od ovakvih prica tkz majstora.E sjebo sam ti ti vidi sta ces meni za ruke dodjes toliko.

Sa srecom u radovima,pisi sta radis.

Nazad na vrh Ići dole
ceki
Početnik
Početnik
ceki


Broj poruka : 39
Datum upisa : 16.07.2012
Godina : 58
Lokacija : Ljig

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyNed Sep 16 2012, 21:13

Zahvaljujem na iskrenim savetima megasp.
Gledao sam po oglasima, da pronadjem polovan kompjuter ali bez uspeha. Poslacu ovaj koji ne radi coveku iz Novog Sada za koga sam saznao preko ovog foruma, da pokusa popravku (ili je kao sto ti kazes, samo reset sa odgovarajucim softverom) pa cu videti sta ce biti. Ja ovde u Ljigu i nemam bas neki izbor majstora, mala sredina, siromasna opstina itd... Mislim, ima dosta 'majstora' ali... ovaj 'moj' vazi za najboljeg!?
Ne znam da li moram pored komjutera da kupujem i bravu ista jos?
Pocinjem da razmisljam i da kupim neki jeftiniji uredjaj za autodijagnostiku da bih mogao sebi da odrzavam auto. Bavim se racunarima i nije mi bas strano to u vezi racunara i softvera.
Mozda ce mi se i na forumu javiti neko ko ima da proda taj komjuter i sta sve vec treba uz njega.
Jos jednom ti se zahvaljujem na posvecenom vremenu i trudu.
Nazad na vrh Ići dole
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyNed Sep 16 2012, 22:27

Hehe kolega informaticar.Ove jeftine od 3000 ne rade posao.Iole pristojna dijagnostika za kucu je bar 100e-150e.Imas ove sto rade polovne delove.[You must be registered and logged in to see this link.] sa foruma
tacuma 1,8 polovni delovi,tel/ 061 190 40 42
Neces naci u oglasima samo ecu da se prodaje,potrazi ove sto rasturaju vozila.Nisam 100% siguran ali izguglaj malo mislim da ima neki otpad korejskih i japanskih vozila kdo cacka negde.
Nazad na vrh Ići dole
ceki
Početnik
Početnik
ceki


Broj poruka : 39
Datum upisa : 16.07.2012
Godina : 58
Lokacija : Ljig

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyPon Sep 17 2012, 17:01

Nasao sam na par mesta kompjuter po ceni od 250e doduse sa bravom i imobilajzerom. To je skupo ili OK?
Nazad na vrh Ići dole
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyPon Sep 17 2012, 19:22

Pa vise manje ok opet ide sa imobilajzerom i bravom.To je to od 200-250 po meni kakve su cene.Opet noviji ti je auto 3 godine od mog recimo pa mora malo skuplji jbg.E samo se ogradi nekako kod majstora ili kako vec da ne pucas pare bezveze sta ako nije do njega.Zato sam ti rekao da je najeftinije da probas sa pravom dijagnostikom,da dodje drugi majstor do auta da potvrdis 100% da je crkao.Iskreno 250e nisu male pare cela plata.
Nazad na vrh Ići dole
ceki
Početnik
Početnik
ceki


Broj poruka : 39
Datum upisa : 16.07.2012
Godina : 58
Lokacija : Ljig

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptySre Sep 19 2012, 17:05

Poslao sam kompjuter na popravku u Novi Sad ali se nesto bas i ne nadam u popravku. U medjuvremenu je cena 'narasla' na 320e (250+70 za dolazak iz Beograda i 'ruke'). Jos jedna ponuda mi je 300e a kaze covek mozes i sam to da namontiras? Sve lepse od lepsega.
Nazad na vrh Ići dole
ceki
Početnik
Početnik
ceki


Broj poruka : 39
Datum upisa : 16.07.2012
Godina : 58
Lokacija : Ljig

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyPon Okt 22 2012, 08:16

Problem resen. Covek iz Mrcajevaca (mehanicar) dosao sa kolegom autoelekticarem, doneo racunar sa Tacume 1.6
namestio za oko 3 min (racunajuci i zamenu neke 'ampule' u kljucu KOD) i auto radi odlicno. Kostalo 200e.
Kvar je bio na emulatoru a ne na racunaru ali je prethodni 'majstor' ipak 'cackao' po njemu dok mu nije dosao glave, mada ne znam kako je to mogao ali, desilo se.
E sad, zbunjuje me sto skoro svi kazu da ne moze racunar od Tacume 1.6 na 1.8 ali... moze.
Ima covek i delove za Tacumu.
Nazad na vrh Ići dole
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyPon Okt 22 2012, 08:20

Super samo si trebao to naplatiti tom majstoru sto je zeznuo.A mozda bi trebalo da se ucitaju mape jer je razlicit motor ,mozda ono idle learning potrazi po google.
Nazad na vrh Ići dole
dejanata
Početnik
Početnik



Broj poruka : 3
Datum upisa : 16.12.2012

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyNed Dec 16 2012, 21:16

pozdrav narode,
imam i ja tacumu samo od shevroleta.imam problem sa motornim kompjuterom i imobilajzerom.setao sam se od servisa do servise i vise nisam pametan sta da radim. na kraju su pronasli (razni majstori) da je imobilajzer koji sam kupio nov 16000 din. ali sada je problem posto ga postojeci sistem ne prepoznaje i nece auto da radi na benzinu a na plinu radi bez problema.navodno treba originalna dijagnostika da sve komponente uvede u sistem(kompjuter , imobilajzer i kod kljuc).ako neko ima bilo kakav savet ili poznaje nekog ko zna posao bio bih zahvalan da mi javi.moze i ovaj majstor iz mrcajevaca.
pozdrav svima Dejan iz kg.
Nazad na vrh Ići dole
ceki
Početnik
Početnik
ceki


Broj poruka : 39
Datum upisa : 16.07.2012
Godina : 58
Lokacija : Ljig

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyNed Dec 16 2012, 23:42

dejanata ::
pozdrav narode,
imam i ja tacumu samo od shevroleta.imam problem sa motornim kompjuterom i imobilajzerom.setao sam se od servisa do servise i vise nisam pametan sta da radim. na kraju su pronasli (razni majstori) da je imobilajzer koji sam kupio nov 16000 din. ali sada je problem posto ga postojeci sistem ne prepoznaje i nece auto da radi na benzinu a na plinu radi bez problema.navodno treba originalna dijagnostika da sve komponente uvede u sistem(kompjuter , imobilajzer i kod kljuc).ako neko ima bilo kakav savet ili poznaje nekog ko zna posao bio bih zahvalan da mi javi.moze i ovaj majstor iz mrcajevaca.
pozdrav svima Dejan iz kg.

Zdravo Dejane,
mislim da ti Dejan iz Mrcajevaca moze pomoci. 064/2329107
Veoma korektan covek i dobar majstor.
Nazad na vrh Ići dole
dejanata
Početnik
Početnik



Broj poruka : 3
Datum upisa : 16.12.2012

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyPon Dec 17 2012, 09:58

puno hvala odmah zovem
Nazad na vrh Ići dole
dejanata
Početnik
Početnik



Broj poruka : 3
Datum upisa : 16.12.2012

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyPon Jan 21 2013, 19:50

samo da se javim da sam sredio auto kod dejana u Mrcajevcima.stvarno je dobar majstor oko elektronike
Nazad na vrh Ići dole
ceki
Početnik
Početnik
ceki


Broj poruka : 39
Datum upisa : 16.07.2012
Godina : 58
Lokacija : Ljig

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyPon Jan 21 2013, 21:49

Drago mi je da sam preporukom pomogao i da si ti potvrdio da je majstor odlican. Treba preporucivati dobre bez obzira na mesto u kom rade.
Nazad na vrh Ići dole
ravenns
Početnik
Početnik



Broj poruka : 4
Datum upisa : 29.12.2015
Godina : 43
Lokacija : Novi Sad

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: P0107 greska / check engine lampica se pojavljuje   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptyPet Nov 03 2017, 10:38

Pozdrav svima,
Mislim da nisam pogresio temu sa pitanjem u vezi sa ovom greskom, posto na dijagnostici pokazuje da je u pitanju MAP senzor LOW, sto je, koliko sam citao, napon na MAP senzoru manji od propisanog (5V).

U objasnjenju pise da je u pitanju ili los MAP senzor ili los kontakt izmedju ECU i MAP senzora ili los ECU.

E sada... meni se lampica "check engine" ukljucuje sporadicno, nema pravila - nasumicno tokom voznje. Auto samo stucne, a nekada i ne stucne i lampica se ukljuci.

Na leru se ne gasi, sve radi kako treba, jedino sto nekada imam problem kada palim auto, da malo duze vergla (4-5 sekundi), a nekada se desi da odmah kresne.

Da li je iko imao problema sa ovim?

Hvala unapred na svoj pomoci.
Nazad na vrh Ići dole
dixy
Moderator
Moderator
dixy


Broj poruka : 495
Datum upisa : 09.08.2010
Godina : 43
Lokacija : Beograd-Dobanovci

tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma EmptySub Nov 18 2017, 22:32

Zameni MAP senzor, ako već nisi, pa ćeš rešiti problem... Najčešće on strada, a verovatno nije do instalacije ili ECU...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty
PočaljiNaslov: Re: 'Motorni' komjuter Tacuma   tacuma - 'Motorni' komjuter Tacuma Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
'Motorni' komjuter Tacuma
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» tacuma 1.8
» Tacuma 1.6
» Daewoo Tacuma 1.6SE
» Ler gas skakuce- Tacuma 1.6
» Nubira VS Tacuma

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Daewoo Srbija :: Modeli :: Daewoo Tacuma-
Skoči na: