Daewoo Srbija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Srpski forum o daewoo automobilima.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Opruga za step motor

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
maksa
Početnik
Početnik



Broj poruka : 8
Datum upisa : 29.01.2013
Lokacija : Smederevo

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: Opruga za step motor   Opruga za step motor EmptyNed Maj 25 2014, 13:24

Pozdrav svima, predstavicu se ovde ( sve o jednom trosku ) vozim Nubiru sx '98 1.6 16v.  voznja 
inace problem je sledeci: cistio sam step motor ( pronasao ovde na forumu, hvala svima  bravo  ) i pre nego sto sam ga vratio na svoje mesto hteo sam da vidim kako uvlaci/izvlaci onu iglu kada je cist, prikljucio kablove, naslonio ga na usisnu granu, dao sam kontakt on je svoje odradio, prekinuo sam kontakt on se vratio i ja krenuo ka njemu da ga vratim na svoje mesto i tada je poceo sam od sebe da zuji i da se izvlaci i odvija i rasturi se, izlete i igla i opruga, iglu sam pronasao medju kablovima ali opruge nigde, upala izmedju akumulatora i motora i nema je vise, 4 sata sam je trazio  glavom u zid .Pitanje je sledece, da li mora neka druga i kako da znam koja, posto i bez nje radi, i da li mozda neko ima stari step motor da mu nije potreban, npt da je crkao pa da mu ne treba ta opruga? Question  Question  Question  kupio sam neku na buvljaku, cini se da radi svoje, cekacu da se ohladi motor pa da vidim sta je i kako.
Nazad na vrh Ići dole
Pozitivan
Član
Član
Pozitivan


Broj poruka : 241
Datum upisa : 21.06.2011

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: Re: Opruga za step motor   Opruga za step motor EmptyPet Avg 19 2016, 14:40

Evo da ti odgovorim da ukoliko si nasao slicnu i ugradio ne bi trebao da imas problema.
Opruga je tu da ponisti zazor i to je njena uloga odnosno da drzi taj klip u fiksnom polozaju.
Normalno ukoliko je zamenis i odgovara duzina, precnik i presek zice ne bi trebao da imas nikakav problem oko rada step motora. Kompjuter preko davaca broja obrtaja kontrolise step motor.
Nazad na vrh Ići dole
kruno
Član
Član



Broj poruka : 110
Datum upisa : 12.08.2016

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: za ovo jos nisam cuo   Opruga za step motor EmptySub Avg 20 2016, 07:24

e sto ti je to davac broja okretaja i kako to on kontrolise kompjuter ... kolko ja znam tako nesto ne postoji u tom autu.. od senzora koji svojim povratnim signalom utjecu na rad kompjutera imas map. termo vode, termo zraka, termo ulja, knok, graviti,, ratl road , krank, kam, trotle, oxy, iss, a/c. a od agregata koje kompjuter kontrolise imas ic, ignv, egr, purge, iac, petrol pamp. eto to imas u tom autu e sad da mi ti objasnis sto ti je to davac broja okretaja i kako to on utjece na computer bio bi ti jako zahvalan.
Nazad na vrh Ići dole
kruno
Član
Član



Broj poruka : 110
Datum upisa : 12.08.2016

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: i jos da dodam   Opruga za step motor EmptySub Avg 20 2016, 07:40

senzori ne sluze za kontrolu kompjutera jer senzori nisu nikakvi kontrolori. dakle senzori su osjetila koja osjecaju date vrijednosti medija za koji su napravljani te vrijednosti pretvaraju u elektricni imopuls i njega salju kompjuteru kao informaciju na osnovi koje kompjuter po tvornicki zadanom ili default programu vrsi regulaciju dovoda goriva, duzinu trajanja iskre, te izbora cilindra u kojem ce ta iskra da se pojavi, te aktivira pripadajuce agregate motora po potrebi rezima i rada istoga . recimo pali ventilator za hladnjak kad je hladjenje nedovoljno pri prirodnom strujanju zraka. ili povisi napon struje za benzin pumpu prije samog startanja motora ili povisi taj napon ako je akomulator slab ili produlji trajanje iskre pri hladnom motoru. dakle svi ti senzori ne daju nikakvu izvrsnu naredbu kompicu nego on na osnovu njihovih povratnih signala podesava najbolji odnos smjese goriva i rezim struje. dakle senzori ne komanduju kompjuteru nego samo daju sugestiju... upravo tako daju sugestiju jer recimo senzor temperature vode daje sugestiju computeru da zbog niske temperature motora on ne prihvati signal od oxy senzora koji govori o sastavu izduvnih plinova... jer dok se i sam oxy ne ugrije na radnu temperaturu i on daje kriva ocitanja dakle to recimo radi temperatur senzor za vodu daje prijedlog kompjuteru ali mu ne zapovjeda da on nesto mora uraditi... kompjuter se navodi po default programu proizvodjaca i to u momentu kad uoci da senzori odstupaju od unapred odredjenih vrijednosti koje oni mogu dati. dakle crkne ti oxy senzor i kompjuter to ocita i pocne njegov signal ignorirati i zamjenjivati ga sa tvornicki utvrdjenom vrijednosti koja mu je u memoriji zadana. niti senzori kompjuteru isto amogu naredjivati niti to kompjuter rasi senzorima... tako koliko ja znam davac broja okretaja ne postoji u autu.
Nazad na vrh Ići dole
Pozitivan
Član
Član
Pozitivan


Broj poruka : 241
Datum upisa : 21.06.2011

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: Re: Opruga za step motor   Opruga za step motor EmptySub Avg 20 2016, 08:31

ono cudo permanentni magnet, obicno je jedan zub namagnetisan, koje se nalazi na zamajcu i senzor-davac fiksiran je na menjacu daje kompu gde se nalazi prvi klip da bi dao varnicu, pa posto zbog toga imas dve bobine koje daju varnice dvema svecicama prvi treci drugi cetvrti (ranije si imao razvodnik paljenja) e to komp dobija i na osnovu toga tvoj motor radi. Ostali davaci su tu da sprece nekontrolisane detonacije kao sto je map i ostali senzori koji rade na principu kako spoljne tako i unutrasnje temperature motora i okoline. Lambda je hemija i elektrika spojeno. Ostali delovi kao sto je egr ventil i brizgaljke komp salje struju odnosno komandu da se otvore. Prouci koliko davaca ima motor i koliko davaca postoji oko motora i u kolima. Kompjuter u kolima kontrolise sve faktore za optimalan rad motora preko ovih davaca. Moja reno petica ima karburator i taj davac na menjacu i razvodnik paljenja-jedina elektronika koja je instalirana na samoj bobini a na njoj imam i prikljucak za merenje broja obrtaja radilice. Vidis inzinjeri danas dodaju te davace da bi smanjili potrosnju goriva i ujedno povecali snagu motora. U fizici postoji optimalno i ekstremno e ovi su sad sa optimalnog presli na ekstremno tako da ti isti motor naduvaju ali zato nema da traje dugo, cista racunica. Cena automobila se povecala ugradnjom ovih kontrolora da bi smanjili troskove potrosnje goriva i smanjili zagadjenost atmosfere i kupac plati to debelo za kratko koriscenje jer do sada citajuci razne forume raznih tipova automobila nisam procitao da je neko presao vise od 10000km a da nije morao da plati bilo kakvu inervenciju bilo to nov ili polovan auto.
Nazad na vrh Ići dole
kruno
Član
Član



Broj poruka : 110
Datum upisa : 12.08.2016

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: ono cudo permanentni magnet heheheheh    Opruga za step motor EmptySub Avg 20 2016, 14:51

e ono cudo se zove krankshaft senzor na engleskoma na naski bi to bilo osjetilo za dojavu pozicije prvog klipa aj tako cu reci ... radi se o obicnom magnetnom prekidacu koji pri polozaju prvoga klipa u gornjoj mrtvoj tocci salje povratni signal kompjuteru na osnovu kojega kompjuter izracunava ostale parametre potrebne za rad cjelokupnog sistema. kazem povratnu informacijau jer njemu kompic salje struju od pet volti i ovaj ju vraca nazad. i ako nisi znao kad ti krankshaft senzor ili kamshaft senzor crknu pri voznji auto nemora da se ugasi jer kompjuter ako ne primi pravilan signal od njih pri svome radu pocne koristiti defold memoriju i pravi isti takav obrazac sam od sebe i rad auta se moze nastaviti sve dok ti ne okrenes kljuc i ne ugasis ga . tada kompic gubi tu kratkorocnu memoriju i vise ga nemozes upaliti. tek tada se moze utvrditi da su oba senzora crkla ... dakle ako ti ona i krepaju u voznji auto ce nastaviti raditi. a isti je slucaj i sa oxy senzorom jer komopic prelazi na defold informaciju pri mjesanju goriva sa zrakom... vise nemas najidealniji omjer, ali auto ti nece krepat... jos da te ispravim kod map sensora ... on ti ne sprecava nezeljene detonacije. za to ti sluzi egr ventil koji moze raditi u kombinacijai sa kompicem ali i nemora. evo kod mene je cisto vakumski. a map senzor ti sluzi za to da kaze kompjuteru kakvo je stanje smjese u plenum komori odnosno da zatrazi od kompica da podesi kolicinu goriva u odnosu na potraznju snage motora prema datom opterecenju. neznam dali si to razumijo ali jednostavno . evo naprimejr ides kolima uzbrdo ali dajes mu mali gas pa se kola nemogu nastaviti kretati istom brazinsom kojom si dolazio po ravnome ka tom brdu ... sto ce se desiti. u plenumu po ravnom erenu i jednom brzinom i obrtajima motora bi je jedan rezim tlakova na dolazak na brdo motor se usporava i pritisci u plenum komori se mjenjaju jer klipovi rade sporije zbog nametnutog opterecenja te pritiske mjeri map senzor ili ti maximum air presure.ili ti maximalni pritisak zraka e tada map salje kompu signal da se motor gusi i da mu trba i zraka i benzina vise nego kad je vozo poravnom uz manji otpor kako komp nemoe regulirarti dovod zraka vec samo benzina onda on sman juje taj dovod da se motor ne presauga i motor polako gubi snagu e onda ti kao vozac to vidis i stisnes gas zapravo ti otvoris dovod zraka. preko te klapne trotle senzor kaze kompicu ej ovaj diklic za volanom je dodao svjezeg zraka deder sad ti spici na taj zrak benzina koliko treba. e onda kompjuter od temperaturnog senzora vode dobi podatak koliko je motor topal pa od aic senzora dobi podatak koliko je zraka uslo kroz filter i koje temperature jer tu su ti tri senzora unutra jedan mjeri masu drugi temperaturu a treci brzinu strujanja .... na osnovi ta tri parametra kompic racuna ukupnu kolicinu zraka koja je usla u plenum komoru i na osnovu toga dodaje benzina po po trebi. dakle map senzor ima jako vaznijeg posla nego se baviti pucanjem petrola u cilindrima... to sam reko da radi egr ventil. egshaust gas recilculation valve.



Nazad na vrh Ići dole
Pozitivan
Član
Član
Pozitivan


Broj poruka : 241
Datum upisa : 21.06.2011

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: Re: Opruga za step motor   Opruga za step motor EmptySub Avg 20 2016, 19:35

mozes i na svahili jeziku da napise sta je davac ili senzor ali u svakom slucaju ima isto znacenje i istu funkciju
Nazad na vrh Ići dole
kruno
Član
Član



Broj poruka : 110
Datum upisa : 12.08.2016

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: moze biti a i nemora...   Opruga za step motor EmptyNed Avg 21 2016, 02:32

ja tebe ne korigiram u tome kao si ti nesto naopisao nego u ispravnosti informacije.... ja ti velim da senzori ne daaju naredbe nego prijedloge ili sugestiej jer kompjuter ce odabrati sam ono sto on misli da je najbolje za auto a ne senzor. naredba je kad ti ja kazem imas to ti to uraditi ali senzori ne naredjuju oni daju preijdloge i kazu sad je kod mene stanje takvo i rtakvo pa ti vidi skako je kod ostalih i cini kako najbolej znas. e vidis to je razlika... an tu razliku sam se ja osvrnio ali ocito tebi to niej jasno do sada a dali sada razumijes stoja govorim. jer evo ti primjera : dok se oxy senzor ne ugrijee na radnu temperaturu on daje kriva ocitanja kmpjuteru i ako bi ih kompjuter izvravo bi o bi haos u potrosnji opgriva iradu motora zato imamo senzor temperature zagrijenaosti motora koji svojim povratnim signalom kaze kompjuteru nemoj slusati sto ti oxy senzor govori dok se motor ne zagrije na 4o ili 45 stepeni celzija ... eto to ti ej jedan primjer. ali kompjuter opet neslusa ni termosenzor do vjeka jer akoje termosenzor sjeban koga onda da slusa kompjuter? zato kompjute ima defold program koji sljedi u oviwsnosti za koej je sensopre uocio da su neispravnoga rada ikrivog ocitanja ... dakle senzori nenaredjuju nego javljaju stanje pojedinih djelova motora ... ti si reko da kompjuteru brojac okretaja kaze sto ce raditi, a to je pogresno. jesmo se sad razumili. pa ipak se treba znati i reci da je gazda u tom svinjcu kompjuter a ne neki senzor.
Nazad na vrh Ići dole
Pozitivan
Član
Član
Pozitivan


Broj poruka : 241
Datum upisa : 21.06.2011

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: Re: Opruga za step motor   Opruga za step motor EmptyNed Avg 21 2016, 06:40

slusaj momce kompjuter je masina koja racuna ili ti racunar ne bira on nista on je programiran od strane coveka da ono sto je u programu mora da izvrsi. Sto znaci one parametre koji su u programu zadati on izvrsi bez pogovora a ako se pojavi greska on je prikaze jer zadati program ne moze da izvrsi. Ako je dva i dva cetiri a on od davaca dobije tri ili pet on ce ti dati samo znak da davac nije ok jer ne salje onu vrednost koja je zadata u kompjuteru. Sve u svemu napisah ti da je kompjuter i izmisljen da racuna brze od coveka da bi skratio vreme a vreme je veoma vazno kod svih onih koji bi da ubrzaju kako profit tako i evoluciju u nauci.
Nazad na vrh Ići dole
kruno
Član
Član



Broj poruka : 110
Datum upisa : 12.08.2016

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: paz ovako mladicu    Opruga za step motor EmptyNed Avg 21 2016, 08:18

kompjuter jeste racunar i on racuna kako kazes, ali sto racuna??? e taj racunar ima od covjeka zadan program koji od njega trazi da izracuna najpovoljniju opciju u datim uslovima. ali osim toga on ima u tom svom programu rada i opciju da kad se nadje u situaciji da uoci gresku senzora da ju ne prihvati nego da tu gresku ili krivo ocitanje zamjeni predefiniranom vrijednosti koju je opet zadao covjek ... pojednostavljeno receno samo za tebe jer vjerujem da ostali razumiju sto ti pokusavam objasniti. covjek jeste napravio program u kojemu je dao mogucnost odnosno podnaredbu kompjuteru da umjesto krivog ocitanja nekog od senzora on to ocitanje zanemari i obavi kalkulaciju na osnovu opet od covjeka zadane definirane vrijednosti za taj specificni slucaj... dakle cojvek je provjeri o sve moguce opcije rada motora sa i bez senzora to je st sa svim ispravnim i svim neispravnim senzorima i utvrdi o zamjenske vrijednosti za svaki senzzor u svakom odnosu na ostaliisopravan sklop u motoru. dakle u tom slucaje nema joj pukla guma sta sad da radimo... nene covjeku se to vec desilo u svim mogucim varijantama i sve te varijente je provjeri i nasao najpovoljnija moguca rijesenja i o tome je nalisao program za taj kompjuter u autu i na osnovu to g defauld programa kompjuter obadjuej podatke od senzora. dakle kompjuter se ne oslanja samona ciste podatke od senzora jer oni mogu biti neispravni ...i ako postanu neispravni kompic ih zamjeni jednom od mogucih utvrdjenih vriejdnosti. jel jos neshvacas. covjek je reko kompicu kad ti krankshaft senzor da signal deset puta u sekundi ti pusti u prvu diznu mililitar benzina ali ako ti da signal tisucu puta u sekundi onda znaj da je nesto sa njime neispravno i zanemari taj podatak nego daj u prvi cilindar dva mililitra benzina ... to ti je to sto ti govorim kompjuter dobiva informaciju od senzora, ali tu informacijau obradjuje na osnovu vec unapred utvrdjenog programa .... e sad ako to ne kuzis tu ti je onda stvarno namogu pomoci ... dati cu ti lijepi primjer za to na mojoj takumi... svi znamo da auti imaju krankashaft senzor ili kako ti ono kazes davac broja okretaja radilice hahahah i da imaju i davac broja okretaja kamshafta ili ti podizaca ventila ili ti bregastih osovina.... e sad na osnovu senzora radilice kompjuter racuna na koji klip da baci iskru a na osovu signala sa bregaste kompjuter racuna u koji cilindar da pusti benzin... e vidis to ti pise u svim prirucnicima za servisirenja daewoo vozila, a ja ih imam fala bogu samo tri. e sad tu ima jedna zanimljivost u jednome pise da neka daewoo vozila nemaju kamsaft senazor ili ti senzor bregaste sa signal benzina hahahah kako sad to??? sta sad ?? ko mu daje signal ako nema senzora??? e kako sam prije tri nedelje raskopo cjelu takumu jer sam mjenjo brtvu glave i anlaser sve sam sto puta pregledao i nigdje nisam nasao jebeni senzor bregaste osivine... i onda sam procitao taj podatak da takuma (bar ova moja ) uopce ni nema taj senzor. nego su za to spricanje benzina u cilindre kompjuteru zadali poseban program na osnovi senzora radilice hahahaha znaci sve je vec predizracunato i nema tu mrdanja. dakle ako ti crkne senzor radilice nes dobit ni struju u pumpu za benzin nes dobit ni benzin u cilindre i meni je kako mi se jako cini crko bas taj krankshaf senzor jer mi dovodna grana benzina suha ko barut a u manualu pise da comp daje struju pumpi za benzin i da mu za tu radnju prvo mora poslati signal krankshaft senzor. e sad se meni postavlja pitanje tko salje naredbu kompicu da da struju pumpi prve dve sekunde prije nego li startas motor. to isto mora da je defold naredba. nja sam juce provjeri o osigurace i releje za pumpu i uoci o da pumpa nikako ne dobiva struju da bi pumpala i direkstno sam joj dao struju mimo svih relea o cak ni onda pumpa niej pumpala. tu sad mogu biti dva slucaja da je inmobilajzer spojen tako da prekida zicu koja dovodi struju od osiguraca prema pumpi i da i da je imobilajzer u kvaru . iso sam kupiti baterijau za njegov daljinsi i nista se nije promjenilo a danas sam otiso na srot i skinio cijeli kompjuter za takumu i neke buksne za imobilajzer i uocio da ta takuma na srotu nema imobilajzer dakle ima samo cisti daljinski za otkljucavanje vrata. zato sam uzeo od nejga sve buksne koje su na zicama veana za daljinski ...sada cu ja te zice usporediti i vidjeti koliko i koje zice ja mimam vise nego ovaj sa srota pa cu onda gledati koej zice su dodane odnosno spojene i kako pa cu skuziti sto ej kod mene umetnuto ekstra i kako i kako taj imobilajzer kod mene je zapravo spojen. jer moze biti spojen na par nacina ...jedan je da prekida struju i samom kompjuteru kako je to slucaj kod kije karnival a moze biti da prekida samo dovod struje na pumpu a kompjuter dobiva struju... sve ima svoje a ja to moram prokljuviti jer necu da mi kojekavi jebivjetri od elektricara pricaju bajke o tome i uzimaju pare na osnovu tih lazi....



Nazad na vrh Ići dole
Pozitivan
Član
Član
Pozitivan


Broj poruka : 241
Datum upisa : 21.06.2011

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: Re: Opruga za step motor   Opruga za step motor EmptyNed Avg 21 2016, 09:06

Ja ti napisah sta radi komp a ti vidim da volis da pises pa si napisao mnogo toga sto ce i ostali da procitaju pa ce da nesto i nauce iz tvog konteksta.
Ako malo vise surfujes videces dali je moguce ili nije da jedan cetvorotaktni motor benzinac moze ili ne da radi ako nema bas nista sto ce da ukaze da se klip posle usisavanja nalazi u fazi kompresije i da smesa mora da se zapali varnicom svecice. Sta se ranije koristilo a sta se sada koristi da bi se smesa u datom trenutku zapalila u komori.
Nazad na vrh Ići dole
kruno
Član
Član



Broj poruka : 110
Datum upisa : 12.08.2016

Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: brca nema frke    Opruga za step motor EmptyNed Avg 21 2016, 10:03

jeste ljepo si primjetio da puno pisem ...i sve sto sam napiso kako i velis nekome ce pomoci u razmisljanju kad se nadje u dilemi ovo ovih pitanja. ne sumnjam ja da ti neznas kako motor funkcionira, nego ja eto kratim vrijeme i nadam se korisno za ostale citatelje koji nemaju to iskusstvo i znanje koje imamo mi .jer ja o ovome ni tebi ni sebi nemoram pricati ..ja vjerujem da mi oboje znamo kako to sve radi .... al kad vec pricamo neka si ljudi procitaju nesto korisno...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Opruga za step motor Empty
PočaljiNaslov: Re: Opruga za step motor   Opruga za step motor Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Opruga za step motor
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» gde su najpovoljniji polovni delovi za nubiru?
» Step motor
» step motor
» step motor kod daewoo tacume 1.6 16v
» Blokada pedale gasa

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Daewoo Srbija :: Modeli :: Daewoo Nubira & Lacetti-
Skoči na: