Daewoo Srbija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Srpski forum o daewoo automobilima.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Problem sa servom upravljaca

Ići dole 
+2
daki_nis
zakici
6 posters
AutorPoruka
zakici
Početnik
Početnik
zakici


Broj poruka : 70
Datum upisa : 14.08.2012
Godina : 55
Lokacija : Pforzheim

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyNed Maj 05 2013, 21:38

Vracajuci se danas sa izleta,iznenada sam primetio da sve teze i teze motam volan u krivinama.Inace u pitanju je daewoo nubira 1,6 16v "98 god.Stao sam sa strane i proverio nivo ulja u rezervoaru servo volana ali ga je bilo skoro do maksimuma.Kada sam ponovo krenuo,volan kao da prvo malo zapne,pa kao da dobije ulje,malo lakse ide dok ga ne ispravim i onda opet zapne i teze krene u krivini jedno cetvrtinu kruga pa opet malo lakse ide.Kad namotam u krivini i pustim volan kad izlazim iz krivine,ne vraca mi se volan kao ranije,nego moram fizicki i dobro da zapnem da ga ispravim.Kao da nema dovoljno pritiska u servu volana.Ne znam da li ima neko kuciste volana,mozda nema ulja u njemu,ili me zeza glavni kocioni cilindar.Da li je neko imao slican problem?
Nazad na vrh Ići dole
daki_nis
Član
Član



Broj poruka : 155
Datum upisa : 10.01.2011

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyNed Maj 05 2013, 21:56

zakici ::
Vracajuci se danas sa izleta,iznenada sam primetio da sve teze i teze motam volan u krivinama.Inace u pitanju je daewoo nubira 1,6 16v "98 god.Stao sam sa strane i proverio nivo ulja u rezervoaru servo volana ali ga je bilo skoro do maksimuma.Kada sam ponovo krenuo,volan kao da prvo malo zapne,pa kao da dobije ulje,malo lakse ide dok ga ne ispravim i onda opet zapne i teze krene u krivini jedno cetvrtinu kruga pa opet malo lakse ide.Kad namotam u krivini i pustim volan kad izlazim iz krivine,ne vraca mi se volan kao ranije,nego moram fizicki i dobro da zapnem da ga ispravim.Kao da nema dovoljno pritiska u servu volana.Ne znam da li ima neko kuciste volana,mozda nema ulja u njemu,ili me zeza glavni kocioni cilindar.Da li je neko imao slican problem?

pozz. jel ti znas gde se gleda ulje za servo? kakve veze ima glavni kocioni sa servo volanom? proveri ulje za servo pa onda vidi da ne proklizava kais kad motas. ako nije ni to onda je ili pumpa ili letva
Nazad na vrh Ići dole
zakici
Početnik
Početnik
zakici


Broj poruka : 70
Datum upisa : 14.08.2012
Godina : 55
Lokacija : Pforzheim

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyPon Maj 06 2013, 06:12

Znam gde je ulje za servo i ima ga dovoljno,ne znam da li ima neke veze ali sam posumnjao na glavni kocioni jer su mi i diskovi mnogo topliji nego ranije,ali oba odjednom,tako da postoji mogucnost da u glavnom kocionom se ne vrati klip i stalno su klesta pod pritiskom.Da li bi mi objasnio gde se nalazi pumpa servo volana i da li se ona popravlja ili mora nova da se kupi.Ovo mi je prvi auto sa servo volanom pa bas i nemam neka iskustva sa istim.
Nazad na vrh Ići dole
Radan
Napredni član
Napredni član
Radan


Broj poruka : 793
Datum upisa : 16.08.2010
Godina : 48
Lokacija : Grocka,Umcari

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyPon Maj 06 2013, 06:57

Da nisi nesto pokrivio na trapu?Proveri crevo sto ide iz motora ka servo uredjaju,mozda je suplje negde pa nepravi dovoljan pritisak.
Nazad na vrh Ići dole
daki_nis
Član
Član



Broj poruka : 155
Datum upisa : 10.01.2011

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyPon Maj 06 2013, 07:32

zakici ::
Znam gde je ulje za servo i ima ga dovoljno,ne znam da li ima neke veze ali sam posumnjao na glavni kocioni jer su mi i diskovi mnogo topliji nego ranije,ali oba odjednom,tako da postoji mogucnost da u glavnom kocionom se ne vrati klip i stalno su klesta pod pritiskom.Da li bi mi objasnio gde se nalazi pumpa servo volana i da li se ona popravlja ili mora nova da se kupi.Ovo mi je prvi auto sa servo volanom pa bas i nemam neka iskustva sa istim.

servo pumpa se nalazi sa desne strane vozila gledano iz kabine odmah iznad kompresora klime. ako znas gde je ulje za servo pogledaj crevo gde ide i videces da ulazi pravo u servo pumpu
Nazad na vrh Ići dole
zakici
Početnik
Početnik
zakici


Broj poruka : 70
Datum upisa : 14.08.2012
Godina : 55
Lokacija : Pforzheim

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyPon Maj 06 2013, 07:44

Hvala na savetima i uputstvima.Idem dole da sve prekontrolisem.Javljam sta se desava.


Poslednji izmenio zakici dana Uto Maj 07 2013, 13:57, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
zakici
Početnik
Početnik
zakici


Broj poruka : 70
Datum upisa : 14.08.2012
Godina : 55
Lokacija : Pforzheim

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyPon Maj 06 2013, 15:48

Sve sam pregledao,na oko je sve u redu ali me brine jos jedna stvar koju sam zaboravio da pomenem.Naime kada sam kupio auto,receno mi je da s vremena na vreme kontrolisem nivo ulja servo volana jer ga treba dosipavati sto sam i sam primetio,na 5-6 meseci po 100-150 grama.Ali u zadnjih pola godine uopste nije opao nivo ulja.Ne znam da li to nesto znaci.Mislim da promenim ulje i da vidim ima li neke promene.
Nazad na vrh Ići dole
Pozitivan
Član
Član
Pozitivan


Broj poruka : 241
Datum upisa : 21.06.2011

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyPet Jun 07 2013, 11:09

Evo ovako da pocnemo/ Prvo ako imas taj problem i auto si kupio sa problemom servo uradjaja tako sto si morao da dosipas ulja a sada ne, razlog je sigurno da je mesto gde je ulje curilo zacepljeno nije bitno kako, bitno je da utvrdis prvo dali uopste imas cirkulaciju ulja u sistemu.
Ovo se proveri vrlo lako i trebati neko ko ce da okrece volan dok radi motor a ti odvrnes poklopac cantre i gledas u cantri dali se nivo pomera ili ima uopste neku cirkulaciju. Princip servo uredjaja je da ti omoguci lakse okretanje volana sto znaci na samoj letvi nalazi se sistem za doziranje ulja u klip koji je vezan sa zupcastom letvom ili u nekim slucajevima je ujedno i zupcasta letva a pumpa posto radi stalno dok je motor u pokretu mora da ima neki takozvani ogranicivac ili limitator pritiska koji visak odvodi ponovo u cantru i tako isto ulje ponovo ulazi u pumpu. Povratno vodovi su sa niskim pritiskom i obicno su od gume i nisu zasticeni pletenicom. Odvod sa pumpe na sistem za pokretanje zupcaste letve su obicno povezani cevima sa jednim delom elasticnog creva koji garantuje rad sistema bez pucanja cevi i to zbog vibracija motora.
Treba vizualno videti (obicno na kanal) dok radi motor i pomocnik okrece volan, dali uopste postoji curenje ulja na sistemu zupcaste letve ili na pumpi ukoliko toga nema onda bi trebalo videti prilikom okretanja volana iz krajnosti u krajnost tj u oba pravca do kraja i pri tom gledati pomeranje letve i dali ima zazora prilikom pomeranja. Po pravilu zazor na letvi se ne sme pojaviti
postoji samo na kardanu koji prenosi obrt na letvu ukolko se se pojele osovine koje se podmazuju samo jednom i to prilikom postavljanja na novom autu.
Svi problemi oko teskoce rada servo sistema se nalaze na zupcastoj letvi jer kod pume jedini problem moze biti da ne pumpa ulje tj nema pritisak koji salje na sistem zupcaste letve ili semering pumpe na osovini pusta pa se ulje gubi i naravno svi prikljuci creva i cevi treba da se dobro stegnuti.
Nazad na vrh Ići dole
zakici
Početnik
Početnik
zakici


Broj poruka : 70
Datum upisa : 14.08.2012
Godina : 55
Lokacija : Pforzheim

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptySub Jun 15 2013, 19:47

Danas sam se vratio sa terena ,i odmah sam proverio ono sto si mi predlozio.Upalio sam nubiru i skinuo poklopac sa cantre od ulja servo volana. Vidi se da se ulje komesa, a kada je sin okrenuo volan pun levi i pun desni polozaj, videlo se odlazno i povratno dejstvo ulja.Znaci pumpa radi, pa sam iz kanala obratio paznju na letvu volana. Na desnoj strani, gledajuci od prednjih tockova ka zadnjim, kod osovine koja ulazi u letvu volana, videla se suza atf ulja i desna manzetna mi je masna od ulja.Pokusacu da obrisem krpom letvu i creva da mi pokaze gde suzi ulje.Inace vec mesec dana, nema problema sa volanom, kaze supruga koja takodje vozi nubiru.
Nazad na vrh Ići dole
Pozitivan
Član
Član
Pozitivan


Broj poruka : 241
Datum upisa : 21.06.2011

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptySub Jun 15 2013, 21:28

Po ovom objasnjenju pumpa je ok, verovatno su semerinzi na letvi popustili.
Kakvi su nam putevi tako i delovi kao sto su volan i amortizeri najvise stradaju podrazumevajuci i zglobove kako na sponama tako i one donje na tockovima.
Nazad na vrh Ići dole
zakici
Početnik
Početnik
zakici


Broj poruka : 70
Datum upisa : 14.08.2012
Godina : 55
Lokacija : Pforzheim

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyNed Jun 16 2013, 07:12

U pravu si. Meni nesto lupka na prednjem trapu kad naidjem na rupe. Bio sam kod par majstora, pregledali su mi sve zivo spone, kugle, silen blokove, solje amortizera, amortizere. Sve je ok, jedino balans stangla ima lufta, iz kanala mogu da je pomeram gore-dole oko 4-5 mm, pa sumnjam da gume na istoj prave problem.Ali da se vratim na temu, da li ima da se kupe posebno semerinzi, ili moram da nosim letvu volana u servis na reparaciju?
Nazad na vrh Ići dole
Pozitivan
Član
Član
Pozitivan


Broj poruka : 241
Datum upisa : 21.06.2011

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyNed Jun 16 2013, 09:45

Predpostavljam da ima, ali to je ipak posao za majstore i to iz vise razloga.
Alat je prvo sto je problem jer vadjenje letve je vrlo delikatan posao, drugo 
nije samo posao da se menja semering vec je problem taj sto su takozvani klizni
prstenovi dobili luft i zbog toga su i sami semerinzi popustili, sto znaci dovesti letvu
u predhodno stanje zahteva zamenu i tih kliznih prstenova (hilzni) i naravno i semeringa.
Ako zamenis ti ili majstir samo semeringe onda problem nije u potpunosti resen i nije bas
jeftino resenje zato sto nije trajno vec kratkotrajno. Kad se odlucis na zamenu semeriga uvek je
je preporucljivo da uradis i zamenu (hilzni) prstenova a ujedno i vizuelnom dijagnostikom
mozes proveriti opste stanje samog mehanizla kao sto je hidraulicni razvodnik i samo stanje letve
 zajedno sa klipom i njegovim sistemom zaptivanja kao i same zaptivke. Ako globalno posmatramo
 problem i ako je zakljucak da je skuplje popraviti letvu nego da se kupi u dobrom stanju polovan ceo mehanizam onda se pravi izbor za ovo drugo.
Znaci raspitas se i uporedis  cene pa doneses zakljucak.Cool
Nazad na vrh Ići dole
daki_nis
Član
Član



Broj poruka : 155
Datum upisa : 10.01.2011

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyNed Jun 16 2013, 12:14

Kupis polovnu dobru letvu pod garanciju da ne curi nigde za 70e i mirna ti glava
Nazad na vrh Ići dole
zakici
Početnik
Početnik
zakici


Broj poruka : 70
Datum upisa : 14.08.2012
Godina : 55
Lokacija : Pforzheim

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptySre Jun 19 2013, 14:52

Tako ce i biti.Kupicu polovnu letvu koja je ispravna i resiti stvar.Zahvaljujem na korisnim informacijama i savetima.
Nazad na vrh Ići dole
Radan
Napredni član
Napredni član
Radan


Broj poruka : 793
Datum upisa : 16.08.2010
Godina : 48
Lokacija : Grocka,Umcari

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyPet Okt 17 2014, 19:42

Ajd da ne otvaram novu temu malo ćemo ovu osvežiti.Naime kod mene je volan postao,naprotiv,mekši Shocked .Prvo sam mislio da mi se samo čini a sad sam 100% siguran  .I uopšte nije za zezanje,jer je volan postao opasno osetljiv.Juče sam u jednoj krivini jedva smirio auto a tim putem idem svakodnevno.Primećivao sam ja to i od pre par meseci ali reko možda tripujem Suspect kao da nemam onaj osećaj,kako da se izrazim,kad osećaš točkove na putu.Što se tiče vožnje u lokalu ajde i nije strašno ali posle ovog od juče....znači jeza kad vidiš da nemaš auto "u rukama".Šta bi trebalo da proverim?Odakle da krenem?
Nazad na vrh Ići dole
Radan
Napredni član
Napredni član
Radan


Broj poruka : 793
Datum upisa : 16.08.2010
Godina : 48
Lokacija : Grocka,Umcari

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyUto Okt 21 2014, 21:35

Zahvaljujem svima na pomoći rešio sam problem
Nazad na vrh Ići dole
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyČet Okt 23 2014, 19:35

Ala puca sarkazam!Pa kako si resio "mek" volan?
Nazad na vrh Ići dole
Radan
Napredni član
Napredni član
Radan


Broj poruka : 793
Datum upisa : 16.08.2010
Godina : 48
Lokacija : Grocka,Umcari

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca EmptyČet Okt 23 2014, 20:54

Nisam ja majstor je rešio Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
kruno
Član
Član



Broj poruka : 110
Datum upisa : 12.08.2016

Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: letva po glavi stanovnika   Problem sa servom upravljaca EmptyPet Avg 26 2016, 11:21

e radane pricas gluposti. kao prvo, sva su creva suplja jer da nisu nebi bila creva hahahahaha kao drugo, crijeva ne prave pritiske nikakve nego samo transportiraju medij. dakle pritiske prave pumpe, a ne crijeva. i trece da je to crijevo probuseno kako to ti aludiras, jer se ocito neznas izraziti pravilno, (bog ce ga znati koliko si sastavio razreda osnovne skole, ako si opce iso u skolu.) onda bi covjek izgubi o poslje nekog vremena svo ulje, a on veli da ima ulja u sistemu... dakle starno pises gluposti u neznanju....
zakici u tom sistemu nema potrosnje uloaj kao u motoru gdje ulejizgara jednim jako malim djelom u cilindrima ... dakle u ovome toga nema pa nebi trebao imati gubitke osim ako negdje neki spoj malko ne curka . pozitivan ti je sve ljepo ob jasni o u kratkim crama samo sto cu ja reci jest eto da taj kako on kaze limitator pritiska je zaprvo bajpas jednosmjerni kuglasti ventil sa oprugom. letva se reparira sa kitom brtvi i tih semeringa i moaze se uraditi sam ja sma radi odva puta a i u servisu ti rade istu stvar ..naravno trrebas znati stio radis . zato kupi novu ako imas para i mirna backa . a staru nebacaj nego ju ratavi pa nauci nesto o njoj kupi kit i popravi sam da imas rezervnu i ne brini ako ne curi raditi ce ... kako se poporavlja i na sto treba obratiti aznju napisao sam vec negdje ovdje rtako da necu ponovo ...trazi isti naslov o letvi i naci ces i moj koment.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Problem sa servom upravljaca Empty
PočaljiNaslov: Re: Problem sa servom upravljaca   Problem sa servom upravljaca Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Problem sa servom upravljaca
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Problem sa grejanjem
» Tacuma 1,6 16v Problem pali se chek lampica, gasi se ,promenjen MAP senzor usisne grane,obrtaji motora kada skinem nogu sa gasa padaju i ugasi se.REsen problem 90%
» nexia problem...
» problem sa strujom
» (Ne)resivi problem!!!

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Daewoo Srbija :: Mehanika :: Kvarovi-
Skoči na: