Daewoo Srbija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Srpski forum o daewoo automobilima.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Obavezna oprema u automobilu u Srbiji

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 43
Datum upisa : 24.03.2010

Obavezna oprema u automobilu u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Obavezna oprema u automobilu u Srbiji   Obavezna oprema u automobilu u Srbiji EmptyNed Mar 11 2012, 23:23


Rezervni točak
u motornim i priključnim vozilima, osim u motornim vozilima na tri točka, motociklima, prikolicama sa jednostrukom osovinom i jednoosovinskim prikolicama, traktorima, traktorskim prikolicama, autobusima za gradski i prigradski saobraćaj, trolejbusima za gradski saobraćaj i vozilima namenjenim za komunalne usluge (za pranje i čišćenje ulica, odvoz smeća i fekalija i dr.), mora postojati rezervni točak na vidnom mestu tako da ga vozač može po potrebi iskoristiti. Pneumatici na vozilima moraju biti deklarisanih dimenzija od strane proizvođača, zavisno od najveće dozvoljene brzine kretanja vozila i najveće dozvoljene mase vozila na kome su pneumatici postavljeni, a na istoj osovini vozila moraju biti jednaki po vrsti (letnji, zimski), konstrukciji (radijalni, dijagonalni i sa ukrštenim pojasevima), nosivosti i dimenzijama. Dubina šara pneumatika po obimu i širini protektora ne sme iznositi manje od 1mm za putničke automobile i kombinovana vozila, odnosno manje od 2 mm za autobuse i teretna vozila

Aparat za gašenje požara (samo za teretna vozila, autobuse, taksi vozila)
U motornim vozilima, osim u putničkim automobilima kojima se ne vrši javni prevoz lica u saobraćaju na putevima, motociklima, motornim vozilima na tri točka i traktorima, mora postojati aparat za gašenje požara i biti postavljen na vidnom mestu tako da se u slučaju opasnosti veoma lako može upotrebiti.

Znak za obeležavanje vozila zaustavljenog na kolovozu puta (trougao)
U motornim i priključnim vozilima, osim u motociklima bez bočne prikolice, mora postojati, na vidnom mestu, poseban standardizovan znak za obeležavanje vozila zaustavljenog na kolovozu puta tako da ga vozač može po potrebi koristiti. Po dva znaka moraju biti u:
- teretnom vozilu i autobusu - ako vuku priključno vozilo
- motornom vozilu koje se nalazi na začelju kolone - ako se motorna vozila kreću u organizovanoj koloni
Znak ima oblik ravnostranog trougla, sa ivicama crvene boje čija dužina iznosi 40 cm, a širina najmanje 5 cm, gde ivice moraju biti prevučene reflektujućim materijalomom ili crvenom katadiopterskom optikom u širini od najmanje 2 cm ili izrađene tako da se mogu po čitavoj dužini osvetliti sopstvenim izvorom svetlosti.

Oprema za pružanje prve pomoći - kutija prve pomoći
Prva pomoc novi standard SRPS Z.B2.001

Sterilna kompresa od gaze-pojedinacno pakovanje 10x10 cm, 5 kom.
Sterilna gaza po 1/2 m-pojedinacno pakovanje 80x25 cm, 2 kom.
Sterilna gaza po 1 m-pojedinacno pakovanje 80x25 cm, 1 kom.
Trouglasta marama 100x100x140 cm,gustoce 20x19, 3 kom
Adhezivni zavojni materijal(hanzaplast) 10x8 cm, 5 kom.
Lepljivi flaster 25cm x 5m, 1kom.
Kaliko zavoj 10 cm x 5m, 2 kom.
Kaliko zavoj 8 cm x 5m, 2 kom.
Kaliko zavoj 5 cm x 5 m, 2 kom.
PVC kesa manja 20x30 cm, 1kom.
PVC kesa veca 40x60 cm, 1 kom.
PVC rukavice za jednokratnu upotrebu, 2 para.
Izotermalni prekrivac 150x200 cm, 1 kom.
Makaze sa zaobljenim vrhom, 1 kom.
Zihernadle, 6 kom.
Zastitno sredstvo za davanje vestackog disanja, 1 kom.
Papir i olovka, 1kom
Uputstvo o pruzanju prve pomoci izdato od Crvenog krsta, 1 kom.
Specifikacija sadrzaja kutije, 1 kom.




Klinasti podmetači - samo za teretna vozila
U motornim i priključnim vozilima, čija najveća dozvoljena masa prelazi 5t moraju postojati dva klinasta podmetača, na vidnom mestu, tako da ih vozač može, po potrebi, koristiti.

Čekić za razbijanje stakla - samo za autobuse i trolejbuse
Čekić za razbijanje stakla moraju imati autobusi, bez pomoćnih vrata za izlaz putnika u slučaju opasnosti, sa po jednim prozorom sa obe bočne strane površine najmanje 0,8 m x 0,6m, i sa natpisom da služe za izlaz u slučaju opasnosti.

Rezervne sijalice
U motornim vozilima, osim u motociklu, traktoru, trolejbusu za gradski saobraćaj i autobusu za gradski i prigradski sobraćaj moraju postojati, na vidnom mestu, rezervne sijalice najmanje za polovinu sijaličnih mesta udvojenih uredjaja za osvetljavanje puta i za davanje svetlosnih znakova i po jedna sijalica za neudvojena sijalična mesta za koja je moguća zamena samo sijalica

Uže ili poluga za vuču
U putničkim automobilima i vozilima namenjenim za prevoz opasnih materija mora postojati, na vidnom mestu, uže ili poluga za vuču tih vozila, koji moraju odgovarati normativnim propisima u odgovarajućem standardu. Ostala motorna i priključna vozila mogu imati polugu za vuču

Zimska oprema - od sledeće zime obavezne su sve četiri zimske gume
Pneumatici za zimsku upotrebu na pogonskim točkovima M+S, odnosno radijalni pneumatici na svim točkovima (dubina šare po obimu i širini najmanje 4 mm) ili pneumatici sa letnjim profilom ako vozilo u priboru ima lance za pogonske točkove. Za autobuse i teretna vozila obavezna je i lopata.

Nazad na vrh Ići dole
https://daewoo.forumsr.com
kostas79
Član
Član
kostas79


Broj poruka : 129
Datum upisa : 02.11.2011
Godina : 45
Lokacija : beograd

Obavezna oprema u automobilu u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Obavezna oprema u automobilu u Srbiji   Obavezna oprema u automobilu u Srbiji EmptyPon Mar 12 2012, 15:15

Zar aparat za kasenje pozara netreba u automobilima sa plinom?
Nazad na vrh Ići dole
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

Obavezna oprema u automobilu u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Obavezna oprema u automobilu u Srbiji   Obavezna oprema u automobilu u Srbiji EmptyPon Mar 12 2012, 16:04

Bolje plane benzin od plina i nije obavezna za civile.Taksi,javni prevoz itd profesionali moraju da imaju pp aparat.MORAJU I LANCI bez obzira na gume.do 1 aprila.Burazer isao preksinoc za bg i popio kaznu od 5000 sto nema lance a ima sve zimske.
Nazad na vrh Ići dole
Radan
Napredni član
Napredni član
Radan


Broj poruka : 793
Datum upisa : 16.08.2010
Godina : 48
Lokacija : Grocka,Umcari

Obavezna oprema u automobilu u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Obavezna oprema u automobilu u Srbiji   Obavezna oprema u automobilu u Srbiji EmptyPon Mar 12 2012, 18:53

Meni su u Bosni trazili aparat za gasenje pozara,posudio od zeta auto.Kaze onaj pandur da tamo sva vozila sa dogradjenim plinom moraju imati pp aparat.To sam prvi put cuo i delovalo mi je kao da hoce da me prevesla.Uglavnom otreso sam ga te nije moj auto te kod nas toga nema ,pustio me nekako.A sto se tice rezervnog tocka,posto sam cuo od nekih sto imaju rezervoar za plin na mestu rezervne gume,da moze da se koristi onaj sprej odnosno pena za reparaciju gume umesto rez.gume.Dali je to po zakonu tako?
Nazad na vrh Ići dole
Megasp
Naprednjak
Naprednjak
Megasp


Broj poruka : 1323
Datum upisa : 12.05.2011
Godina : 39
Lokacija : Uzice

Obavezna oprema u automobilu u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Obavezna oprema u automobilu u Srbiji   Obavezna oprema u automobilu u Srbiji EmptyPon Mar 12 2012, 19:09

Moze sprej po novom zakonu,mada valja imati gumu.Jbg karavan pa i ne smeta puno mada mi nekad kada je premestam ide na q...E sad ako pandur pocne da ti s_re rasprava je neizbezna.Ja nesto caprkao oko skutera kada sam imao ispred zgrade i pridje mi saobracajac onako bezveze pita koliko su skuteri hoce da kupi jedan,pale cene sada se uvodi registracija i za ove 50cc,kaze nemam pojma,pa koliko je itd a on treba da sprovodi zakon koji ne zna ni sam.
Nazad na vrh Ići dole
serhio011
Napredni član
Napredni član
serhio011


Broj poruka : 501
Datum upisa : 23.05.2010
Godina : 49
Lokacija : BEOGRAD-MML

Obavezna oprema u automobilu u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Obavezna oprema u automobilu u Srbiji   Obavezna oprema u automobilu u Srbiji EmptyPon Mar 12 2012, 20:14

Megasp ::
a on treba da sprovodi zakon koji ne zna ni sam.
Eee prijatelju koliko je u Srbiji takvih primera i u drugim zanimanjima Crying or Very sad
A sto se tice prve pomoci , koliko znam povredjeno lice je najbolje ne dirati jer mozes samo gore da mu ucinis , osim ako treba vestacko disanje , ne daj boze , a verujem da vecina vozaca ne zna da je koristi a dok proucis uputstvo ............... wacko
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Obavezna oprema u automobilu u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Obavezna oprema u automobilu u Srbiji   Obavezna oprema u automobilu u Srbiji Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Obavezna oprema u automobilu u Srbiji
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Daewoo Srbija :: Razno :: Saobraćajni propisi, zakon, bezbednost i slično-
Skoči na: