Daewoo Srbija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Srpski forum o daewoo automobilima.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Ler gas ili..?

Ići dole 
+2
Radan
Karudijan
6 posters
AutorPoruka
Karudijan
Početnik
Početnik



Broj poruka : 5
Datum upisa : 27.10.2012

Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: Ler gas ili..?   Ler gas ili..? EmptyPet Jul 31 2015, 15:26

Prvo da pozdravim sve forumaše, a potom da iznesem svoj problem.
Imam auto Chevrolet Tacuma 1.6b ,105 ks, 2005 godište.
Neko vreme planiram da ugradim sekvent plin. Da bih ugradio sekvent plin, rad motora na benzinu bi trebao biti ispravan. Auto mi po gradu troši oko 11 litara benzina, a nekada i do 11,5. Na otvorenom je potrošnja između 8 i 9 litara.
Pre 15000 sam uradio veliki servis, zamenio svećice,pregledao,očistio dizne i klapne.
U poslednjih desetak dana auto je počeo čudno da se ponaša. Trokirao je tokom vožnje,nije imao snagu. Obrtaji su varirali gore dole. Sam od sebe je podizao obrtaje do 2500, pa spuštao do 1000. Nekoliko puta mi se ugasio.
Tamo gde planiram da ugradim sekvent plin, rade i servis i održavanje (Sa više strana sam čuo da su dobri i na dobrom glasu). Oterao sam auto kod njih i izneo problem. Posle dijagnostike, rekli su mi da je problem sa lambda sondom. Majstor mi je rekao da je neutralizovao,tj odstranio lambda sondu, pa da vozim i vidim da li će biti problem. Posle toga auto je išao mnogo bolje, imao je snage i nije trokirao i štucao pri vožnji. Međutim, ler gas je ostao problem. Upalim auto sutradan ujutru,a ler gas na 1500. Posle vožnje od 10 km, ler gas se smanjio na 1200. Temperatura je ok. Podigla se na pola.
Odem ponovo kod majstora i kažem mu šta je problem.
Majstor mi promeni ulje,filtere za ulje,filter za vazduh i filter za gorivo. Rekao je da je filter za gorivo bio jako prljav. Kaže da je pogledao step motor, egr ventil. Da su fizički dobro i da tu ne prikazuje nikakvu grešku. Zamenio mi je i diskove i pločice. Krenem ja kući. Upalim auto a brojevi obrtaja na 1000. Posle vožnje od 10 kilometara,pali obrtaji na 850. Auto lepo ide. To je bilo juče oko pet poslepodne. Posle auto nisam vozio. Upalim ja jutros auto u sedam sati. Obrtaj pri paljenju naglo ode na 2000, spusti se na sekund na 500 pa ponovo podigne na 1500 i tako stoji. Stojao mi tako u leru 1500 nekih dva minuta. Posle 3 kilometara voznje po gradu se spustio na 1100.
Pozvao sam majstora oko ugradnje plina (Isti majstori što ugrađuju plin i servisiraju auto). On mi kaže da doteram sutra pa da vide šta je u problem. Mada mi je rekao da će videti kako će se ponašati auto kada ugradim plin. Ja ipak ne bih ugrađivao plin dok ne vidim šta je problem sa ler gasom ili je još neki dodatni problem. Ne znam ni sam. Nisam pametan. Mislim, ne bih voleo da se zeznem. Meni sad možda i više troši auto po gradu. Nekih 14 do 15 litara, pa ako ugradim plin da ne bude varijanta da ne troši plina 20 litara.
Razgovarao sam sa nekim taksistima koji voze Daewoo Tacuma na TNG (Mislim,to je isto kao i moj Chevrolet Tacuma). Oni kažu da im leti troši oko 13 litara plina a zimi do 15 litara plina. Na otvorenom im troši oko 1o litara. Ja bih bio možda i zadovoljan kad bi i meni tako trošio.
Ovako, bojim se da ugradim plin, pa posle ugradnje plina da moram da dovodim motor u neko dobro stanje uz dodatne troškove.

Svi saveti su dobrodošli.
Nazad na vrh Ići dole
Radan
Napredni član
Napredni član
Radan


Broj poruka : 793
Datum upisa : 16.08.2010
Godina : 48
Lokacija : Grocka,Umcari

Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ler gas ili..?   Ler gas ili..? EmptyPet Jul 31 2015, 19:17

Neka ti majstor ispita nekako TPS senzor.Kod mene na lanosu ponekada tako drzi na 2000 obrtaja konstantno.Ja onda dok radi isključim pa uključim džek sa TPS-a i obrtaji se vrate u normalu.A što se potrošnje tiče previše je 8-9 litara za otvoreni put.Moj Lanos sa istim (ili sličnim) motorom troši 6,5 - 6,8....Testirao pre 6 dana,put u Kuršumliju i nazad.Koliko će da ti troši bez sonde to je već pitanje Shocked
Nazad na vrh Ići dole
ceeronne
Početnik
Početnik
ceeronne


Broj poruka : 59
Datum upisa : 25.02.2011

Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ler gas ili..?   Ler gas ili..? EmptyPet Jul 31 2015, 21:46

Cimi mi se da je klasican primer neispravnog step motora ler gasa jer moze on da izgleda normalno i nema sanse da majstor vizuelno utvrdi njegovu ispravnost vec samo da ga skine i proba drugi ili da ga meri dok radi sto sumnjam da ce da uradi.  dakle sumnjam na step motor. sto se tice potrosnje to je normalna potrosnja za tacumu jer ipak je teza od lanosa nekih 200-250kg, cak je to fabricki deklarisana potrosnja a priznaces da retko koji auto trosi koliko je deklarisan vec malo vise. reci majstoru da ti ponovo prikljuci lamda sondu jer ce ti praviti druge probleme kao sto su povecanje potrosnje itd... . pozdrav i srecno sa popravkom.
.

e da.

postoji procedura za stelovanje ler gasa, ako si skidao akumulator i radio nesto oko motora i ler gas posle toga vise nije normalan potrebno je da izvrsis sledecu proceduru ( na engleskom je nadam se da ti to nije problem)

IDLE LEARN PROCEDURE (1.6L DOHC) (vazi za sve GM motore)

Whenever the battery cables, the Engine Control Module (ECM), or the fuse is disconnected or replaced, the following idle learn procedure must be performed:

Turn the ignition ON for 5 seconds.
Turn the ignition OFF for 10 seconds.
Turn the ignition ON for 5 seconds.
Start the engine in park/neutral.
Allow the engine to run until the engine coolant is above 85°C (185°F).
Turn the A/C ON for 10 seconds, if equipped.
Turn the A/C OFF for 10 seconds, if equipped.
Turn the ignition OFF. The idle learn procedure is complete.
Nazad na vrh Ići dole
nenadrezzo
Početnik
Početnik



Broj poruka : 10
Datum upisa : 17.12.2014

Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ler gas ili..?   Ler gas ili..? EmptyNed Avg 16 2015, 16:18

pozdrav Karudijan,
imao isti problem na tacuma 2.0 cdx promjenio slijedeće:senzor položaja klapne ,senzor protoka zraka na tijelu klapne, na kraju promijenio cijeli sklop sa novim senzorima,rekli mi original da stavim,pa lambda sondu kablove svjećive egr ventil onaj cijeli sklop za paljenje gdje idu kablovi od svječica,pisao po forumu i na kraju nakon evo već negdje oko 1 g. zafrkancije i obilaženja raznoraznih majstora i nadrimajstora prije neki dan naletim na elektroničara promjenim MAP senzor i auto radi kao vurica....eto to je moje iskustvo sa ler gasom

samo mala opaska - vidim da puno vozača daewoo vozila ima problema sa ler gasom ,ali se nakon popravka rijetko tko oglasi kako je riješio svoj problem.

toliko od mene nadam se da sam pomogao
Nazad na vrh Ići dole
Radan
Napredni član
Napredni član
Radan


Broj poruka : 793
Datum upisa : 16.08.2010
Godina : 48
Lokacija : Grocka,Umcari

Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ler gas ili..?   Ler gas ili..? EmptyNed Avg 16 2015, 18:07

Na žalost nisu problem Daewoo vozila nego pravi majstori koji krenu da menjaju redom sve što se zameniti može.A za to si u pravu,malo posle iznošenja problema kaže i šta je urađeno posle toga
Nazad na vrh Ići dole
Karudijan
Početnik
Početnik



Broj poruka : 5
Datum upisa : 27.10.2012

Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ler gas ili..?   Ler gas ili..? EmptyUto Avg 18 2015, 07:46

Ovako. Majstor kod koga treba da ugradim plinski uredjaj mi je komplet pregledao auto. Ono što se ustanovio i pretpostavlja da je problem to je da prošli majstor koji mi je održavao auto nije dobro vratio jednu diznu a na drugoj dizni se uvrnula neka gumica. Čovek je vratio diznu,ovu drugu sredio. Još ga ja ubeđujem da ne verujem da su dizne jer mi je bivši majstor čistio dizne,step motor. Kaže on,jeste tebi očistio dizne, ali nije dobro vratio.
Sad kad sam to sredio,vozio sam nekih 100 kilometara.da vidim i da testiram da li je to bio problem. Na sreću,auto mi je posle toga prodisao. Lepo ide,ne štuca,ne muči se. Ler gas je ok. Upalim,popne se na 1200 obrtaja i posle par minuta dodje na oko 850. Na leru mi radi motor kao da je ugašen. Nikakvog trzanja više nema kao ni variranja u obrtajima.
Jutros oterao da mi ugradi plin. Zavoli uređaj je u pitanju.
Hvala svima na savetima.
Nazad na vrh Ići dole
Radan
Napredni član
Napredni član
Radan


Broj poruka : 793
Datum upisa : 16.08.2010
Godina : 48
Lokacija : Grocka,Umcari

Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ler gas ili..?   Ler gas ili..? EmptyUto Avg 18 2015, 09:32

bravo  extra....Posle nam javi koja je cena ugradnje i kako se ponaša na plinu
Nazad na vrh Ići dole
Karudijan
Početnik
Početnik



Broj poruka : 5
Datum upisa : 27.10.2012

Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ler gas ili..?   Ler gas ili..? EmptyUto Avg 18 2015, 11:46

Zavoli uredjaj. Cena ugradnje 450 evra. Plus troskovi atesta i atestiranja 9000 dinara.
Poslepodne idem po auto. Vozim ga ovih dana, pa javljam utiske potrosnje i kako ide auto.
Nazad na vrh Ići dole
dixy
Moderator
Moderator
dixy


Broj poruka : 495
Datum upisa : 09.08.2010
Godina : 42
Lokacija : Beograd-Dobanovci

Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ler gas ili..?   Ler gas ili..? EmptyPet Avg 21 2015, 06:21

Svi problemi koje je čovek izneo su klasična slika FALŠ VAZDUHA, a zamisli glupi majstor je uklonio lambda sondu. Kad tako nešto urade taj motor više nikad ne proradi kako treba. Sonda i prijavljuje grešku zato što "vidi" da odnos vazduha i goriva nije u redu, dakle nije ona sama problem, ali ajd ti to objasni našim ekspertima za IMT, IMR i Rakovicu. Možda poneko od njih zna da popravi Juga, ali ti su retki.
Nazad na vrh Ići dole
Karudijan
Početnik
Početnik



Broj poruka : 5
Datum upisa : 27.10.2012

Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ler gas ili..?   Ler gas ili..? EmptyUto Avg 25 2015, 04:57

Malo sam testirao potrosnju.
Ovako, auto mi ide odlicno. Nikakve razlike u voznji na benzin ili gas ne osetim. Vozio sam ga samo po gradu i potrosnja mu je 13 litara gradske voznje. Na gas se prebaci kada dostigne temperaturu od 30 stepeni. Ujutru mu treba najvise minut da prebaci na gas ili nekih pola minuta i voznje nekih 300 metara.
Sve u svemu, za sada sam zadovoljan. Neka tako i ostane.
bravo
Nazad na vrh Ići dole
kruno
Član
Član



Broj poruka : 110
Datum upisa : 12.08.2016

Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: e sad da se i ja na sve ovo osvrnem   Ler gas ili..? EmptySub Avg 27 2016, 15:01


puno podataka i to zbrkanih u samom pitanju. podizanje padanje obrtaja a ne govorise o ostalim uslovima temperaturi leru i tako
zato moze biti svasta i sto nije.

po meni je dixy totalno u pravu kad spominje klasicnu sliku fals zraka... cim se dobija zrak extra odnekale a to moze biti bilo koje vakum crevce odma motor proluduje takodje je u pravu i sto se tice lamda sonde ...

ceeronne nije u pravu kad spominje step motor jer step motor je stalno ugasen dokle god stiskas gas ..... cak i kad pustis gas do nule step motor se nepali sve dok vss ili vehicle speed sensor ili ti senzor brzine vozila daje signal kompjuteru da se vozilo krece brze od neki 20 km. dakle ni onda kompic nece paliti step motor. step motor se pali kod 700 okretaja. dakle ako nisi u brzini na tim okretajima pali se step motor pod uslovom da ides sporije od 20 km na sat ako si u brzini step motor se nece paliti nego ce signal compu davati senzor brzine motora jer pori kretanju vozila svv swalje signal komopicu da se vozilokrece i svako kretanje iznad 20 km na sat aahthjeva vise gasa nego to ler gas daje motoru kad stoji . dakle zna se kad radi sekvent motor ili step motor ??? kad radi ler ... a to je ispod 700 okretaja u praznom hodu kad se auto ne krece ili ako se krece ali ispod 20 km na sat. u svim ostalim situacijama steop motor je ugasen. to sve ceeronne neazna zato spominje i sto nije ...da kazem jos i nesto o proceduri za stelovanje ler gas koju ovdi spominje ..jest sve napisano je tocno, ali nije rekao nesto sto opet ocito nezna. a to je da se motor sam nasteluje u voznji a ovo je namjerno i svjesno ubrana procedura. jer motor pri radu prima povatne signale od senzore i na osnovu njih i prije zadane forme po kojemu kompjuter radi on se podesava sam... da pojasnim stvar koja je ustari vrlo jednostavna ...dakle ako sipas u kola slabiji benzin i krenes voziti lamda sonda ce kompjuteru javljati disbalans zraka i smjese iz izgorelih plinova i kompjuter ce to nastojati popraviti dodavanjem benzina koji je slabije snage i tako ce ti kola vise trositi jer si odabro krivi benzin. kad ponovo tankiras pravi jaci benzin ...kompojuter ce nastaviti dozirati preveliku dozu benzina i to ce lamda sonda detektirati i reci kompicu dajes previse benzina i kompic ce smanjiti benzin. dakle ne treba kompjuter nista uciti jer on ce se nauciti sam. to se meni desilo na bendji ...sipao sam 95 a morao sam sipati 98 kad se potrosio 95 ja sipao 98 i odma je poceo vuci ko lud a nista nisam dostelavo ... zato i postoje senzori u kolima da jave kompicu stanje motora i rezime rada i da kompic nadje najbolju opciju.

kad to spominjem tu sam uocio da je dixy rekao da je najbolje ne dirati lamda sondu jer kad ju jednom cackas vise to nikad ne radi kako treba... e tu upola grijesi jer i on nezna neke detalje koja cu sad ovdje napisati... dakle pri kvaru te oxy sonde kompjuter u svoju memeoriju zapamti taj podatak i pocne zamjenjivati ocitanje sonde sa tvornickim njemu zadanim vrijednostima koje su vece od vrijednosti sonde ...radi toga je smjesa bez oxy sonde jaca i auto trosi vise . e sad odes majstoru i ovaj ti promjeni sondu i stavi novu i ti sretan ko prasence u blatu, ali auto i dalje trosi vise. i ti mislis zasto sad to i pocnes vjerovati u to sto dixy kaze da kad jednom to diras vise nikad dobro ... e sad cu vam otkriti tajnu zasto je to tako ... to se desava zato sto majstori nisu strucni u znanju pa poslje zamjene sonde novom sa skaner alatom ne pociste zaostalu losu memoriju u kompjuteru pa kompjuter iako je sonda dobra uopce nju ne cita jer ima u memoriji zadanu naredbu da prati defold program koji zamjenjuje sondin signal. i to se desava sve dok se auto 40 puta ne upali i ne ugasi a da pri tome nije od senzora nijednog u kolima dobio dojavu da nesto nije u redu... dakle ako 40 puta upalite auto i svi vam senzori u tih 40 puta kompjuteru posalju signal da je sa njima sve u redu tada ce se kompjuterska memorija svih prijasnjih pogresaka obrisati i kompjuter ce opet moci citati signale lamda sonde ... dnevno kola palite recimo 10 puta ili manje dakle za neki 5 ili 7 dana sve moze da se samo dovede u red. e vidite nekome se ta memorija obrise prije a nekome nikada ako ima pored oxy sonde jos koji neispravan senzor u autu... zato je obavezno da lamda sondu mjenja majstor koji ima skan alat za pregled i brisanje negativne memorije u kompjuteru da bi zapravo resetovao kompjuter da pocne ponovo citati te novo zamjenjene senzore... dakle nije dovoljno samo promjeniti los dio za novi nego se mora i resetovati kompjuter da bi se sve ponovo pustilo u pravilan rad.

da se osvrnem i na radana koji kaze da ga muci tps senzor. to je senzor polozaja klapne zraka to jest gasa ( zapravo ta klapna otvara dovod zraka a ne benzina ). ali to sto on kaze da iskljuci djek sa trotl senzora i da onda sve radi dobro neko vrijeme ... to je zato sto iskljucivanjem djeka on ustvari gasi signal kompjuteru a komp bez tog trotle signala automacki otvara step motor a obrtaji se vracaju u normalu .... jer comp bez trotle signala misli da je trotle zatvoren pa pali step motor... njemu je zapravo pokvaren trotle senzor, koji ne vraca uvijek na nulu, al on toga nije ocito svjestan... Al fala krunikoji mu je reko sto ga muci ...ma moram sam sebi reci hvala kad je radnu ispod casti...

i da na kraju kazem i to sto karudijan spominje da mu se sa bezina na gas automacki prebacu na 30 stepeni zagrijanosti motora ... zasto bas na trideset? pa zato sto je na toj tempreaturi nastelovan ler gas da se prebacuje sa otvorenog na zatvoreni loop. to jest prije 30 stepeni celzija kompjuter ignorira signal oxy sonde i pravi smjesu na osnovu tri senzorea ato su ajd da cujemo djake prvake jesu naucili koji su to senzori jer o tome sam vec par pua pisao...dakle slusam..... to su ets engine temperatur sensor, map maximum air presure senzor i ts trotle sensor... to je otvoreni loop a zatvoreni su oxy i trotle. dakle auto se u ispravnom stanju zagrijava na 40 stepeni za vrijeme od 90 sekundi dakle minut i pol ... to je upravo ovo sto pises 30 stepeni ili 60 sekundi rada... dakle to je ispravno podesen auto sa svim ispravnim senzorima... eto toliko iako je tema stara ima se nesto i nauciti sto se nije znalo ...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ler gas ili..? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ler gas ili..?   Ler gas ili..? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Ler gas ili..?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Daewoo Srbija :: Modeli :: Daewoo Tacuma-
Skoči na: